ikona pliku rtf

Rehabilitacja w procesie pielęgnowania pacjentów z niewydolnością ukła notatki

Rehabilitacja w procesie pielęgnowania pacjentów z niewydolnością układu oddechowego: astma, zapalenie płuc oraz po resekcji płuc.


  265 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 265
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 7.17 MB.


Cieśla Justyna
Głuszek Paulina
Rehabilitacja w procesie pielęgnowania pacjentów z niewydolnością układu oddechowego
Celem rehabilitacji oddechowej w chorobach układu oddechowego jest odzyskanie przez pacjenta wydolności oddechowej w wyniku korekty zaburzonego mechanizmu oddychania, zwiększenie istniejących możliwości wentylacyjnych oraz wybiórcze oddziaływanie na te części układu oddechowego, których czynność została upośledzona. Wymienione cele należy osiągać również u pacjentów przygotowywanych do zabiegu operacyjnego w obrębie klatki piersiowej, a także po operacjach chirurgicznych wszystkich rodzajów, jako przeciwdziałanie powikłaniom płucnym.
W rehabilitacji układu oddechowego duże znaczenia ma wytworzenie prawidłowego mechanizmu wykorzystania mięśni oddechowych w sytuacjach trudnych. W oddychaniu biorą udział mięśnie oddechowe właściwe. Do tej grupy mięśni zalicza się przeponę — najważniejszy mięsień oddechowy oraz mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne. Należy pamiętać o tym, że prawidłową czynność przepony warunkują silne mięśnie brzucha, które zwiększają siłę działania przepony. Mięśnie wdechowe pomocnicze (rezerwowe, wspomagające) uruchamiają się przy nasilonym i utrudnionym wdechu. Są to mięśnie pochyłe i mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe, a przy znacznym przyspieszeniu i pogłębieniu oddechów zależnych od woli (wysiłek) włączają się mięśnie: zębaty tylny górny, zębaty przedni, podobojczykowy, piersiowy mniejszy, dźwigacz łopatki.
Choroby układu oddechowego powodują zaburzenia:
— przepływu powietrza do płuc, tj. zaburzenia restrykcyjne — w wyniku uszkodzenia klatki piersiowej, zmiany w opłucnej i tkance płucnej, oraz obturacyjne — w wyniku rozedmy, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozstrzenia oskrzeli i astmy,
— rozchodzenia się powietrza przez drogi oddechowe do poszczególnych płatów płuc (drożność oskrzeli),
— wymiany gaz
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 7.17 MB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!