ikona pliku doc

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce bezcementowej notatki

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce bezcementowej wg siwka


  483 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 483
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 26,50 kB.


Ogólne zasady postępowania rehabilitacyjnego w przypadku stosowania: endoprotezoplastyki bezcementowej
wg. prof. Siwka
Nowoczesna, bezcementowa implantowana endoproteza biodra, przy dobraniu odpowiedniego typu i rozmiaru, już w dniu operacji jest stabilna przy obciążaniu, a po kilku tygodniach kość wokół protezy przystosowuje się do działających tam sił. Dlatego pierwotna stabilność protezy jest wystarczająca i pozwala na wczesne ruchy i dozowane obciążanie. Zmienia to sposób postępowania rehabilitacyjnego wcześniej stosowany, gdzie zalecano bezwzględne odciążenie kończyny do 3-4 miesięcy. Obecnie doświadczony operator przy pełnej współpracy z doskonale wyszkolonym fizjoterapeutą powinien zaplanować sposób postępowania pooperacyjnego. Odpowiednie postępowanie przed zabiegiem operacyjnym było przedstawione już wcześniej, natomiast po zabiegu operacyjnym, pacjent układany jest płasko z lekko zgiętym stawem kolanowym. Wykonywane są ćwiczenia przeciwzakrzepowe, napinania mięśni pośladkowych. Częstym błędem przy napinaniu mięśni pośladkowych jest podpieranie się piętą i unoszenie miednicy, które może powodować wyważanie elementów protezy.
Pionizacja z obciążaniem 20-30 kg rozpoczyna się w chwili swobodnego władania kończyną, wielkość obciążania jest ustalana na wadze sprężynowej.
W 10-14 dniu kontynuowane są ćwiczenia stawu biodrowego, wprowadza się ćwiczenia w pozycji leżenia na brzuchu, zmniejszające przykurcz zgięciowy, który jest bardzo niekorzystny dla biomechaniki biodra.
Ćwiczenia oporowe odwodzicieli stawu biodrowego w leżeniu na boku zdrowym i prostowników biodra z małą dźwignią (kolano ugięte) leżenie na brzuchu.
Delikatne wspomagane ćwiczenia odtwarzające zakres ruchów stawu (leżenie tyłem)
W 6-10 dniu kontynuowane są ćwiczenia oporowe zginaczy stawu kolanowego oraz ćwiczenia oporowe mięśni prostowników stawu kolanowego (leżenie przodem).
Kiedy dopr
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 26,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!