ikona pliku doc

Rehabilitacja pacjenta po udarze mózgu notatki

Praca z rehabilitacji


  290 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 290
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 33.00 kB.


Rehabilitacja pacjenta po udarze mózgu
Udar mózgu jest to nagle ogniskowe lub uogólnione zaburzenie czynności mózgu, utrzymujące się ponad 24 godziny lub prowadzące do śmierci, wywolane jedynie przez przyczyny naczyniowe.
Typy udarów:
      Udar niedokrwienny mózgu - udar spowodowany gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Może być wynikiem niedrożności tętnicy zaopatrującej lub niewystarczającym przepływem krwi przez dany obszar mózgu.
Do zamknięcia tętnicy może doprowadzić zakrzep powstały w miejscu niedrożności lub materiał zatorowy, który przemieścił się do naczynia mózgowego.
      Udar krwotoczny mózgu (krwotok mózgowy) - udar spowodowany przedostaniem się krwi poza naczynie mózgowe. W konsekwencji doprowadza do niszczenia tkanki przez wynaczynioną krew. Najczęściej dochodzi do niego wskutek pęknięcia drobnych tętnic mózgowych w przebiegu nadciśnienia tętniczego. Inną przyczyną mogą być nieprawidłowości naczyń (tak zwane malformacje naczyniowe, naczyniaki).
      Krwotok podpajęczynówkowy (podpajęczy) - krwotok do przestrzeni płynowych otaczających mózg. Najczęściej jest spowodowany pęknięciem tętniaka, czyli nieprawidłowego poszerzenia dużych tętnic przebiegających na podstawie i powierzchni mózgu. W zależności od umiejscowienia tętniaka może z nim współistnieć krwotok mózgowy.
Ze względu na przebieg kliniczny niedokrwienia mózgu (czas trwania objawów) wyróżniono:
      Przejściowy atak niedokrwienny (TIA) - objawy ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu trwające poniżej 24 godzin
      Udar niedokrwienny z objawami odwracalnymi - objawy zaburzeń czynności mózgu trwające powyżej 24 godzin, wycofujące się przed upływem 21 dni
      Dokonany udar niedokrwienny - objawy trwałego zaburzenia funkcji mózgu
      Udar postępujący - narastające objawy zaburzeń funkcji mózgu spowodowane przyczynami naczyniowymi
Objawy udaru:
      Niedowład lub porażenie mięśni twarzy, r
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 33.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!