ikona pliku docx

recenzja artykułu książki z socjologii notatki

recenzja jw. napisane


  275 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 275
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 15.96 kB.


              

PRACA ZALICZENIOWA Z SOCJOLOGII

TEMAT: RECENZJA WYBRANEGO ARTYKUŁU Z KSIĄŻKI PT. „SOCJOLOGIA CODZIENNOŚCI”.

                                                                                                                                                   

Z pośród licznych artykułów książki „ Socjologia codzienności” Piotra Sztompki i Małgorzaty Boguni Borowskiej wybrałyśmy artykuł pt.: „ Neuroza sukcesu” napisanego przez Ray Pahl.  

Autor w wybranym artykule przedstawia  sylwetkę dwóch mężczyzn jaki i ilustruje problemy w związku z wykonywaniem przez nich pracę w dojściu do celu.

Ray Pahl bardzo dobrze opisuje swoich bohaterów jak dochodzą do własnych sukcesów pracując bardzo ciężko, cierpiąc przy tym, zdają sobie sprawę z przymusów i swoich lęków,  lecz pokazują że mają mnóstwo entuzjazmu , dobrej intencji. Czerpią inspirację od swoich rodzin, rodziców, którzy byli dla nich najważniejsi, jak i byli dla nich inspiracją. Nigdy nie byli zmuszeni do zrobienia rachunku sumienia, jak i nie zastanowili się nigdy dlaczego są takimi ludźmi jakimi są.

Przedstawia jako przykład dwóch mężczyzn którzy, doszli do celu, jeden jest dyrektorem, drugi zaś założył swój własny biznes. Obydwaj bardzo ambitnie doszli do celu, który osiągnęli. Bohaterowie tego artykułu mówią sami za siebie, autor sam interpretuje ich wypowiedzi. W swoich analizach bierze podejście psychoanalityczne, przedstawia jak odnoszenie sukcesów wpływa na neurozę postaci.

Pierwszą z postaci jaką opisuje R. Pahl David Clifford. Jest on postacią zdolną, mającą kwalifikacje, bez problemu radzi sobie w interesie. W nowym środowisku publicznym musiał nauczyć się porozumiewać i dopasować do nowego środowiska, mało mu znanego. Miał sporo zajęć, ciągle musiał podejmować decyzję, iść do przodu, dążyć do rozwoju  firmy.  Gdy powstała firma za jego pośrednictwem całkowicie poświęcił się pracy zatrudniał ludzi, pisał projekty, szukał pomysłów. Służyło to do osiągnięcia jego celów. Wszystko szybko działało, podejmował zadania bardzo skomplikowane, ale udało mu się osiągnąć sukces. Z wypowiedzi jego jednak wynika, że czasem czuje się zagubiony mimo tego, że doszedł do tak wielu sukcesów zawodowych, jest tam gdzie chciał być. Praca pochłaniała całe jego życie długie godziny pracy za biurkiem, presja, późne powroty do domu. Wie, że jego praca poświęca się całkowicie pracy i teraz nie wie czy kiedykolwiek mógłby robić coś innego. Przyznaje, że nie jest szczęśliwy. Pracuje dla samej pracy, nie dla pieniędzy. Praca nie dostarcza mu przyjemności, wstaje do niej już zmęczony, w ciągu dnia biega z jednego spotkania na drugie, nie ma czasu na przerwę. Takim kosztem jednak dochodzi do celu. Jest w firmie kimś, tworzy historię. Autor ukazuje jak jego bohater sam sobie stawia presję, jak stał się w łatwy sposób pracoholikiem. David doszedł do neurotycznego sukcesu.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 15.96 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!