ikona pliku rtf

Rak szyjki macicy notatki

Choroba - rak szyjki macicy


  1690 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1690
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 21,53 kB.


Rak szyjki macicy wywoływany jest przez pewne typy powszechnie występującego wirusa zwanego HPV lub wirusem brodawczaka ludzkiego. Choroba polega na nieprawidłowym i niekontrolowanym rozroście komórek nabłonka szyjki macicy. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV. Większość z nich to typy niskiego ryzyka, które nie wywołują raka szyjki macicy. Typy wysokiego ryzyka jednakże mogą powodować rozwój nieprawidłowych komórek, prowadzący do powstania raka szyjki macicy.

Co jest przyczyną raka szyjki macicy?
Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego –HPV. Wirus ten występuje powszechnie we wszystkich populacjach na całym świecie około połowa ludzi w jakimś punkcie swojego życia ulega zakażeniu HPV.
Ponad 2/3 przypadków raka szyjki macicy spowodowane jest przez typy wirusa HPV 16 i 18.

W jaki sposób rozpoznaje się raka szyjki macicy?
Podstawowe badanie:
Cytologia to podstawowe badanie szyjki macicy, które pozwala wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym są badane dalej aż do uzyskania pewnej diagnozy, która pozwala szybko rozpocząć leczenie. A im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium wynosi 100%.
Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy z reguły nie towarzyszą żadne dolegliwości. Często wtedy jest to już stan bardzo zaawansowany, a więc szanse na wyleczenie i życie są znacznie mniejsze. Jeśli doszło do przerzutów - wręcz minimalne.
Aby zapobiec całkowicie nowotworowi, należy robić badanie ginekologiczne oraz cytologiczne raz w roku.
Niekiedy sygnałem są nieregularne krwawienia czy niewielkie upławy. W takich sytuacjach jest niezbędna natychmiastowa wizyta u lekarza. Jeżeli wynik cytologii sugeruje jaki
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 21,53 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!