ikona pliku docx

radiologia notatki

opis


  150 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 150
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18.27 kB.


Radiologia zabiegowa (inaczej radiologia interwencyjna) to małoinwazyjna metoda przeprowadzania zabiegów wspomaganych obrazowaniem techniką rentgenowską. Metoda ta zastępuje niebezpieczne zabiegi chirurgiczne. W odróżnieniu od typowych zabiegów chirurgicznych, procedury radiologii zabiegowej wykonuje się przez małe (punktowe) nacięcie skóry, często tylko w znieczuleniu miejscowym.

Metodą tą wykonuje się, pod kontrolą technik wizualizacyjnych (promieni rentgenowskich, ultrasonografii, tomografii lub urządzeń do magnetycznego rezonansu) np. precyzyjne zabiegi neurochirurgiczne i kardiologiczne, takie jak:

-angioplastyka

-embolizacja tętnic

-przezskórny drenaż nieprawidłowych zbiorników płynu

-drenaż dróg żółciowych i usuwanie przez dren Kehra pozostawionych w czasie operacji złogów,

-wewnątrzwątrobowe zespolenia wrotno-systemowe (TIPSS)

-celowane podawania leków obkurczających naczynia, leków trombolitycznych, cytostatyków,

-umieszczanie filtrów w żyle głównej

Angioplastyka wewnątrznaczyniowa wykonywana jest w celu poszerzenia patologicznego zwężenia naczynia, które powstaje najczęściej na tle miażdżycowym w tętnicach. Do angioplastyki nadają się zwężenia istotne, przez które rozumie się zmniejszenie średnicy naczynia powyżej 50 proc. (co odpowiada zmniejszeniu pola powierzchni naczynia o 70 proc.).

W czasie zabiegu pod kontrolą rentgenotelewizji wykonuje się nakłucie przezskórne tętnicy udowej, pachowej, promieniowej lub żyły szyjnej, udowej lub odłokciowej. Do światła naczynia wprowadza się prowadnik, a następnie zamienia się go specjalnym cewnikiem. Następnie wykonuje się angiografię po podaniu przez cewnik środka cieniującego do naczynia, w celu dokładnego umiejscowienia i oceny stopnia zaawansowania choroby. Wzdłuż pozostawionego w naczyniu prowadnika wprowadza się cewnik leczniczy ze skurczonym balonem wysokociśnieniowym. Balon ten po wprowadzeniu w miejsce zwężenia, rozpręża się wypełniając go środkiem cieniującym. Proces napełniania balonu obserwuje się w RTG-video. Skuteczność zabiegu ocenia się natychmiast na podstawie kontrolnej angiografii. Jeżeli zabieg się nie powiódł, można na bieżąco skorygować procedurę wprowadzając stent naczyniowy w miejsce zwężenia wzdłuż tego samego prowadnika, po którym wprowadzony został balon.

Stent definicja

Stentem nazywamy niewielka "sprężynkę", wykonaną najczęściej ze stali lub stopu chromowo-kobaltowego, która umieszczana jest wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia jego drożności. Elastyczność zapewnia specjalna konstrukcja z falistymi połączeniami zygzakowatych drucików, stanowiących właściwe rusztowanie.

Embolizacja jest zabiegiem, którego celem jest zamknięcie naczyń zaopatrujących zmianę patologiczną. Zabiegi embolizacji przeprowadzane są przede wszystkim w obrębie układu tętniczego, rzadziej zamykane są naczynia żylne. Stosowana jest przede wszystkim w:

-tamowaniu krwotoków o różnej etiologii,

- leczeniu malformacji naczyniowych,

-leczeniu zmian pourazowych,

- leczeniu guzów nowotworowych

Embolizacja polega na wprowadzeniu cewnika do układu naczyniowego i umieszczeniu go pod kontrolą rentgenowską we właściwym naczyniu. Następnie przez cewnik wprowadzany jest do światła naczynia materiał embolizacyjny, który powoduje jego zamknięcie. Materiał embolizacyjny dobierany jest zależnie od umiejscowienia, wielkości i charakteru zmiany patologicznej. O rozległości zmian wywołanych embolizacją decydują:

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18.27 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!