ikona pliku odt

Psychologia rozwoju człowieka, egzamin notatki

CHARAKTERYSTYKA OKRESÓW ŻYCIA


ocena: 4.0, 6
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 36.76 kB.


PSYCH. ROZWOJU-jedna z teoret. dyscyplin psychologii, bada zmiany w zachowaniu się, procesach, strukturach psychicznych człow. W badaniach uwzględnia zmienną czasu. Przedmiotem badań psych. rozwojowej są zmiany dokonujące się w psychice, zachowaniu człowieka w różnych fazach jego życia. Podstawowym obszarem zmian rozwojowych jest cykl życia jednostki ludzkiej. Rozwój psychiczny trwa przez całe życie.
OK. PRENATALNY (do narodzin) Rozwój zmysłów: zmysł równowagi 4m-podstawą poczucia równowagi są pobudzenia przedsionka w aparacie słuchowym. Kołysanie dziecka po urodzeniu uspokaja je i rozluźnia. Umieszczenie wcześniaków na wodnych poduszkach powoduje, że szybciej przybierały na wadze, miały mniejsze trudności oddechowe, bardziej efektywny rozwój mózgu, stawy pracowały z mniejszym napięciem. Dotyk: cała powierzchnia ciała staje się wrażliwa na dotyk,dziecko reaguje też na smak wód płodowych, zmian ciśnienia. 3T- dziecko dotyka ścian macicy, łożyska, pępowiny, siebie. Smak: kubki smakowe zaczynają się rozwijać od 55. dnia życia płodowego. W 3m-cu rozróżniają podstawowe smaki. 14tydzień zaczyna połykać wody płodowe i od tego czasu jest wrażliwe na ich smak. Węch: dziecko rodzi się ze zdolnością do odróżniania zapachów i reaguje pozytywnie lub negatywnie. W kilka dni po urodzeniu noworodek rozpoznaje matkę po zapachu piersi, odróżnia zapach stanika matki, stanika czystego czy innej kobiety. Wzrok: od 16 tyg, dziecko reaguje na światło słoneczne. W 24.tyg, wykonuje ruchy gałką oczną (g,d,l,p). Słuch: 3 tydzień kształtuje się b. wcześnie. Jest zmysłem najlepiej rozwiniętym w pierwszych 3 mies. W momencie urodzenia, jest całkowicie dojrzałe do pracy.
ZDOLNOŚCI PERCEPCYJNE NOWORODKA(do 1 r.ż.): Dotyk: odruchy przystosowawcze, odczuwanie bólu, niewygody, przyjemności, kształtow. przywiązania. Równowaga: wrażliwość na zmianę położenia ciała, kołysanie osłabia stres, rozluź
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 36.76 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!