ikona pliku doc

psychologia kliniczna - zaburzenia osobowości notatki

Czym jest zaburzenie osobowości? Zaburzenia osobowości (F60-F69), są to głębokie zaburzenia osobowości i behawioralnych tendencji jednostki, które nie są bezpośrednim następstwem choroby, urazu czy innego uszkodzenia o.u.n. lub innego zaburzenia psychicznego. Zazwyczaj obejmują kilka wymiarów osobowości, prawie zawsze skojarzonych z odczuwaniem znacznej przykrości osobistej (distress) i zerwaniem więzi społecznych.


  269 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 269
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 53.00 kB.


ZABURZENIA OSOBOWOŚCI
     
      Czym jest zaburzenie osobowości?
Zaburzenia osobowości (F60-F69), są to głębokie zaburzenia osobowości i behawioralnych tendencji jednostki, które nie są bezpośrednim następstwem choroby, urazu czy innego uszkodzenia o.u.n. lub innego zaburzenia psychicznego. Zazwyczaj obejmują kilka wymiarów osobowości, prawie zawsze skojarzonych z odczuwaniem znacznej przykrości osobistej (distress) i zerwaniem więzi społecznych.
Każdy człowiek ma charakterystyczne cechy osobowości. Są to zwykłe sposoby myślenia i zachowania, które tworzą unikalne osoby. Cechy osobowości mogą zamienić się na zaburzenia osobowości, kiedy sposób myślenia i zachowania jest ekstremalny, nieelastyczny i błędny. Może to spowodować poważne zakłócenie w życiu tej osoby i przeważnie powoduje poważne zmartwienie dla tej osoby i innych. Zaburzenia osobowości zaczynają się w dzieciństwie i trwają przez całe życie dorosłe. Występowanie zaburzeń osobowości nie jest stanowczo określone i różni się w zależności od zaburzenia. Pograniczne zaburzenie osobowości występuje u około jednej osoby na 100.Wczesne i właściwe leczenie i wsparcie pozwala ludziom z zaburzeniami osobowości prowadzić pełne i produktywne życie, mimo iż osobowość może być trudno zmienić.
      Jakie są główne rodzaje zaburzeń osobowości? Istnieje duża różnorodność zaburzeń osobowości. Wszystkie z nich włączają przenikający sposób zachowania, to znaczy charakterystyczne zachowanie i myśli danej osoby są ewidentne w prawie wszystkich aspektach jej życia. Istnieją trzy kategorie zaburzeń osobowości: dziwne lub ekscentryczne zaburzenia; dramatyczne, emocjonalne lub eratyczne zaburzenia i lękowe lub bojaźliwe zaburzenia. Specyficzne zaburzenia to:
(F60.0) Osobowość paranoiczna to przenikające niedowierzanie i podejrzliwość wobec innych do tego stopnia, że ich motywy są interpretowane jako wrogie. Są to zaburzenia osobo
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 53.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!