ikona pliku doc

psychologia humanistyczna notatki

krótka charakterystyka psychologii humanistycznej; Maslow, Rogers.


ocena: 4.0, 4
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 47,00 kB.


„Kto pragnie żyć, a nie tylko „być” uwikłanym w gąszczu schematów, musi odszukać własny kształt życia. Istnieje on w każdym z nas, trudny do rozpoznania, jak bożek morski Glaukos, wykuty z marmuru i zanurzony na dnie morza w muł i piach, gdzie obrósł do niepoznania wodorostami i małżami. Kształt ten istnieje potencjalnie w każdym z nas zarysowany, niewykończony, zniekształcony”.
Zygmunt Myslakowski
Na samym początku mego referatu wyjaśnię takie pojęcia jak humanizm oraz koncepcja. Humanizm jest to kierunek ukształtowany we Włoszech około początku XIV w. Przeciwstawiający się średniowieczu, nawiązujący do antyku. Jego hasłem było powiedzenie:,,Jestem człowiekiem i nic, co ludzkie nie jest mi obce (Terencjusz). Humanizm stał się podstawą epoki odrodzenia (renesansu). Wyraża on zainteresowanie sprawami człowieka, poszanowania jego godności i wolności. Natomiast koncepcja (łc. Conceptio objęcie, ułożenie; poczęcie) pomysł na coś, obmyślony plan realizacji lub rozwiązania czegoś.
Koncepcja humanistyczna powstała na przełomie 50 i 60 lat XX wieku, znana też jako ,, trzecia siła obok behawioryzmu i psychoanalizy. Psychologia humanistyczna powstała jako wynik reakcji na ograniczenia psychoanalizy i behawioryzmu, które pomijały ludzkie możliwości i zdolności takie jak: twórczość, miłość, Ja, obiektywność, autonomia, tożsamość, odpowiedzialność, czy zdrowie psychiczne. Jej twórcami byli między innymi Abraham Maslow i Carl Rogers.
Natomiast psychologowie humanistyczni uważali, iż psychologia powinna się skupić na świadomym doświadczeniu jednostki. Zwracali oni uwagę na nieprzeciętność jednostki jej możliwość wyboru własnej drogi życiowej. Humaniści jak i psychologia humanistyczna jest nastawiona bardzo optymistycznie, która w każdej jednostce widzi możliwości wykorzystania swoich możliwości. Skupia się ona na szczególności i wyjątkowości indywiduum, ale bardzo
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 47,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!