ikona pliku docx

Przygotowanie pacjenta do badań diagnostycznych notatki

Tematem referatu jest udział pielęgniarki w przygotowaniu pacjenta do badań diagnostycznych na oddziale chirurgicznym


  1843 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1843
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17,33 kB.


Przygotowanie pacjenta do badań diagnostycznych.

Badaniami diagnostycznymi wykonywanymi najczęściej w  chirurgii obok badania fizykalnego i badań biochemicznych są badania radiologiczne, ultrasonograficzne i endoskopowe. Wszystkie rodzaje i metody badań wykorzystywane są do jak najwcześniejszego precyzyjnego diagnozowania chorób, część zastępuje zabiegi operacyjne w ramach np. radiologii czy endoskopii zabiegowej. Czas hospitalizacji pacjentów na oddziale chirurgicznym wyraźnie ulega skróceniu, podnosi się poziom satysfakcji pacjentów z jakości opieki.

Badania radiologiczne

Badanie radiologiczne polega na przenikaniu przez wybraną część ciała badanego określonych dawek promieni rentgenowskich oraz ich rzutowaniu na płaszczyznę prostopadłą z detektorem tych promieni.

Wśród badań radiologicznych wyróżnia się:

  1.  Zdjęcia rentgenowskiev(radiofotografie)
  2.  Prześwietlenia (radioskopie, skopie)
  3.  Scyntygrafie
  4.  Zdjęcia warstwowe (tomografia)
  5.  Tomografię komputerową

Sposób przygotowania do badania: nie ma specjalnych zaleceń co do przygotowania pacjenta do badania. Jedynie można przekazać choremu informacji dotyczących postępowania podczas badania tj. zdjęcia przez badanego odzieży z górnej części ciała odzieży, oraz biżuterii np. łańcuszka. Pacjent będzie musiał ustawić się w pozycji stojącej, z kończynami górnymi ułożonymi wzdłuż tułowia, z głową odchyloną do tyłu, opartą głową na podpórce. Chory podczas badania wykona głęboki wdech, następnie zatrzyma powietrze- w tym czasie będzie wykonywane badanie.  U pacjentów ciężko chorych zdjęcie rentgenowskie wykonuje się w łóżku w pozycji leżącej lub siedzącej.

Do przeglądowego zdjęcia jamy brzusznej przygotowujemy badanego przez podanie na zlecenie lekarza (wieczorem, w przeddzień badania) środków farmakologicznych ułatwiających odgazowanie. Pacjent nie otrzymuje kolacji. W dniu badania natomiast informujemy pacjenta o pozostaniu na czczo.

Przy badaniu radiologicznym z użyciem kontrastu pielęgniarka w przeddzień badania informuje pacjenta o pozostaniu na czczo aż do wykonania badania. Zabronione jest również palenie papierosów, gdyż nikotyna przyspiesza perystaltykę jelit. W czasie badania pacjent będzie poproszony o wypicie 50ml zawiesiny barytu. W przypadku wystąpienia nagłych dolegliwości, np. bólu, pacjent powinien poinformować o tym osobę prowadzącą badanie.

Gastroskopia

Jest to badanie polegające na wprowadzeniu endoskopu do żołądka w celu obejrzenia i oceny błony śluzowej oraz wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. Przy pomocy tego badania można wykryć ewentualne owrzodzenia, zmiany o charakterze zapalnym lub nowotworowym i inne.

Przygotowanie pacjenta: Poinformowanie chorego, że na 6 godz. Przed gastroskopią pozostaje na czczo, aby uniknąć zachłyśnięcia w czasie badania, przed badaniem nie pali papierosów (dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych, prowokuje kaszel i wpływa na zwiększenie wydzielania śluzu). Jeżeli pacjent posiada protezy zębowe, powinien je usunąć, zdjąć okulary. Podczas badania pacjent musi współpracować z lekarzem, głęboko, spokojnie oddychać, sygnalizować występowanie takich dolegliwości jak nudności, ból, duszność, za pomocą metod niewerbalnych, np. mimika twarzy, ruchy kończyn górnych, ruchy powiekami. Należy również zawiadomić pacjenta o zastosowanym miejscowym  znieczuleniu powodującym zniesienie odruchu połykania i niemożność połykania śliny podczas badania. Po badaniu natomiast pacjent powinien unikać spożywania napojów i posiłków oraz odpluwania śliny do ligniny do czasu utrzymania się znieczulenia (zwykle do 2godz po badaniu).

Kolonoskopia

To badanie endoskopowe jelita grubego, polegającym na wprowadzeniu przez odbyt wziernika w celu obejrzenia i oceny powierzchni błony śluzowej jelita. Badanie to umożliwia wykryć owrzodzenia, zmiany o charakterze zapalnym lub nowotworowym, pobrać materiał do badania, a także wykonać drobne zabiegi.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17,33 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!