
Przygotowanie pacjenta do badań diagnostycznych notatki
Tematem referatu jest udział pielęgniarki w przygotowaniu pacjenta do badań diagnostycznych na oddziale chirurgicznym
Przygotowanie pacjenta do badań diagnostycznych.
Badaniami diagnostycznymi wykonywanymi najczęściej w chirurgii obok badania fizykalnego i badań biochemicznych są badania radiologiczne, ultrasonograficzne i endoskopowe. Wszystkie rodzaje i metody badań wykorzystywane są do jak najwcześniejszego precyzyjnego diagnozowania chorób, część zastępuje zabiegi operacyjne w ramach np. radiologii czy endoskopii zabiegowej. Czas hospitalizacji pacjentów na oddziale chirurgicznym wyraźnie ulega skróceniu, podnosi się poziom satysfakcji pacjentów z jakości opieki.
Badania radiologiczne
Badanie radiologiczne polega na przenikaniu przez wybraną część ciała badanego określonych dawek promieni rentgenowskich oraz ich rzutowaniu na płaszczyznę prostopadłą z detektorem tych promieni.
Wśród badań radiologicznych wyróżnia się:
- Zdjęcia rentgenowskiev(radiofotografie)
- Prześwietlenia (radioskopie, skopie)
- Scyntygrafie
- Zdjęcia warstwowe (tomografia)
- Tomografię komputerową
Sposób przygotowania do badania: nie ma specjalnych zaleceń co do przygotowania pacjenta do badania. Jedynie można przekazać choremu informacji dotyczących postępowania podczas badania tj. zdjęcia przez badanego odzieży z górnej części ciała odzieży, oraz biżuterii np. łańcuszka. Pacjent będzie musiał ustawić się w pozycji stojącej, z kończynami górnymi ułożonymi wzdłuż tułowia, z głową odchyloną do tyłu, opartą głową na podpórce. Chory podczas badania wykona głęboki wdech, następnie zatrzyma powietrze- w tym czasie będzie wykonywane badanie. U pacjentów ciężko chorych zdjęcie rentgenowskie wykonuje się w łóżku w pozycji leżącej lub siedzącej.
Do przeglądowego zdjęcia jamy brzusznej przygotowujemy badanego przez podanie na zlecenie lekarza (wieczorem, w przeddzień badania) środków farmakologicznych ułatwiających odgazowanie. Pacjent nie otrzymuje kolacji. W dniu badania natomiast informujemy pacjenta o pozostaniu na czczo.
Przy badaniu radiologicznym z użyciem kontrastu pielęgniarka w przeddzień badania informuje pacjenta o pozostaniu na czczo aż do wykonania badania. Zabronione jest również palenie papierosów, gdyż nikotyna przyspiesza perystaltykę jelit. W czasie badania pacjent będzie poproszony o wypicie 50ml zawiesiny barytu. W przypadku wystąpienia nagłych dolegliwości, np. bólu, pacjent powinien poinformować o tym osobę prowadzącą badanie.
Gastroskopia
Jest to badanie polegające na wprowadzeniu endoskopu do żołądka w celu obejrzenia i oceny błony śluzowej oraz wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. Przy pomocy tego badania można wykryć ewentualne owrzodzenia, zmiany o charakterze zapalnym lub nowotworowym i inne.
Przygotowanie pacjenta: Poinformowanie chorego, że na 6 godz. Przed gastroskopią pozostaje na czczo, aby uniknąć zachłyśnięcia w czasie badania, przed badaniem nie pali papierosów (dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych, prowokuje kaszel i wpływa na zwiększenie wydzielania śluzu). Jeżeli pacjent posiada protezy zębowe, powinien je usunąć, zdjąć okulary. Podczas badania pacjent musi współpracować z lekarzem, głęboko, spokojnie oddychać, sygnalizować występowanie takich dolegliwości jak nudności, ból, duszność, za pomocą metod niewerbalnych, np. mimika twarzy, ruchy kończyn górnych, ruchy powiekami. Należy również zawiadomić pacjenta o zastosowanym miejscowym znieczuleniu powodującym zniesienie odruchu połykania i niemożność połykania śliny podczas badania. Po badaniu natomiast pacjent powinien unikać spożywania napojów i posiłków oraz odpluwania śliny do ligniny do czasu utrzymania się znieczulenia (zwykle do 2godz po badaniu).
Kolonoskopia
To badanie endoskopowe jelita grubego, polegającym na wprowadzeniu przez odbyt wziernika w celu obejrzenia i oceny powierzchni błony śluzowej jelita. Badanie to umożliwia wykryć owrzodzenia, zmiany o charakterze zapalnym lub nowotworowym, pobrać materiał do badania, a także wykonać drobne zabiegi.
Komentarze (0)