ikona pliku pdf

przewodnik po stomii notatki

stomia


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 19.28 MB.


Przewodnik po
BiancaBea ta K oto r
o
STOMii
ora z
dla Op
e i e k u n ó w, P
Na
o d ag
g
w, ó
k a ż d e g o, k t o c h
b yć ce
SW O
OJ
ON
Y
uc
zy
cie l
i
PRZEWODNIK po STOMII dla Opiekunów, Pedagogów, Nauczycieli oraz każdego, kto chce być OSWOJONY.
Edycja 2015
Autor: Bianca-Beata Kotoro Korekta: Agnieszka Łodzińska Nadzór medyczny: Adam Dziki Rysunki: Łukasz Jagielski Redakcja: Agnieszka Siedlarska i Bianca-Beata Kotoro Łamanie tekstu: Bianca-Beata Kotoro Skład i oprawa graficzna: Łukasz Jagielski
Edycja © Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved ISBN 978-83-64804-16-8
Bianca-Beata Kotoro
PRZEWODNIK po STOMII dla Opiekunów, Pedagogów, Nauczycieli oraz każdego, kto chce być OSWOJONY.
Szanowny Opiekunie, Pedagogu, Nauczycielu!
    Z pewnością dostałeś ten PRZEWODNIK od jakiegoś Rodzica, Organizacji Pozarządowej lub wspaniałej Pielęgniarki czy cudownego Lekarza – od osoby, która chciała OSWOIĆ Cię z tematem STOMII. Tematem, który wciąż jest wielkim tabu – ponieważ dotyczy wydalania. I pomimo że bez tej czynności nikt nie jest w stanie żyć – o kupie i pupie w naszym społeczeństwie się nie mówi. Ten PRZEWODNIK chce przerwać to milczenie! Chce OSWOIĆ Cię z zagadnieniem STOMII – tak jak Mały Książę u Antoine’a de Saint-Exupery’ego OSWOIŁ lisa… i jak zapewne dobrze pamiętasz – obydwaj – i lis, i Książę – na OSWOJENIU dużo zyskali. Obaj zrozumieli to i docenili: „…Twoja róża ma dla ciebie tak wielkie znaczenie, ponieważ poświęciłeś jej wiele czasu. …Ludzie zapomnieli o tej prawdzie – rzekł lis. – Lecz tobie nie wolno zapomnieć. Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś. Jesteś odpowiedzialny za twoją różę”. A Ty, Czytelniku, jesteś odpowiedzialny za swoją wiedzę i za to, aby ją szerzyć i dzięki temu powodować, aby życie ludzi ze stomią było zjawiskiem akceptowanym społecznie i znanym. Kiedy stomików, młodych czy starych, ludzie nie będą wykluczać, nie będą traktować jak INNYCH, OBCYCH, TRĘDOWATYCH – to ONI nie będą wykluczać ze społeczeństwa samych siebie! Ponieważ STOMIA to nie choroba, to order i symbol zwycięstwa nad chorobą! To OSWOJONA RÓŻA dająca nową jakość życia – bez bólu i choroby.
04
PRZEWODNIK został stworzony na podstawie autentycznych pytań ze spotkań z osobami Twojej profesji oraz na podstawie rozmów z rodzicami dzieci mającymi wyłonioną STOMIĘ. Powstał w ramach wspaniałej ogólnopolskiej kampanii: „STOMAlife. Odkryj stomię”, która chce przełamać tabu związane ze stomią oraz edukować pacjentów i społeczeństwo w zakresie faktów oraz mitów z nią związanych. Z życzeniem owocnej lektury – autorka.
Bianca-Beata Kotoro
psycholog, terapeuta, psychoseksuolog psychoonkolog – specjalista z zakresu opieki stomijnej.
Pieczę merytoryczną z zakresu medycyny sprawował: prof. dr hab. nauk med. ADAM DZIKI – wybitny chirurg i proktolog
05
Co to jest STOMIA?
Stomia zwana przetoką lub brzusznym odbytem jest skutkiem chirurgicznego połączenia jelita z powierzchnią ciała. Najczęściej jest okrągła, różowa bądź czerwona, przypomina błonę śluzową jamy ustnej. Jej zewnętrzna średnica wynosi zwykle do kilku centymetrów. Nie jest unerwiona, więc dotykanie jej nie sprawia bólu. Znajduje się na brzuchu.
Ciekawostka medyczna * Około XVII wieku pojawiły się pierwsze próby operacyjnego połączenia przewodu pokarmowego z przednią powierzchnią ściany brzucha. Natomiast istotnym rokiem przełomowym w chirurgii kolorektalnej był rok 1952. Profesor Brian Brook z Uniwersytetu w Birmingham wprowadził wtedy prostą i genialną modyfikację istniejącej metody chirurgicznej polegającą na wywinięciu śluzówki. Dzięki temu znacznie spadła liczba powikłań związanych ze zwężeniem stomii oraz powstawaniem wokół niej zmian skórnych.
06
A co dzieje się z resztkami jedzenia lub moczem osoby, która ma STOMIĘ?
Po zabiegu nie ma możliwości kontrolowania wypróżnień. Treść jelitowa (kupa) lub mocz (siusiu) są gromadzone w szczelnym i okresowo opróżnianym worku przymocowanym do ściany brzucha.
Czy STOMIĘ ma się już na całe życie?
Czasem jest na zawsze, a czasem bywa wyłaniana czasowo, żeby jelita wygoiły się lub „odpoczęły”. Stomię wyłania się nawet u bardzo małych dzieci.
07
Czy STOMIA zawsze jest taka sama?
Nie. Są różne jej rodzaje i w zależności od zmian chorobowych, wymuszających wyłonienie stomii, wyróżnia się jej trzy podstawowe typy: 1. KOLOSTOMIA 2. ILEOSTOMIA 3. UROSTOMIA KOLOSTOMIA jest wyłaniana najczęściej. Robi się ją na jelicie grubym, zwykle po lewej stronie brzucha. Nazwa pochodzi od łacińskich terminów: colon (jelito grube) i stomia (otwór). Zabieg polega na usunięciu fragmentu okrężnicy, czasem także odbytnicy ze zwieraczami.
Sprzęt do zaopatrzenia kolostomii
ILEOSTOMIA – wyłaniana na jelicie cienkim, najczęściej po prawej stronie brzucha. Jest konieczna wtedy, gdy zmiany chorobowe są bardziej rozległe i dotyczą całego jelita grubego, a czasem także jelita cienkiego. Trzeba pamiętać, że treść jelitowa z ileostomii ma konsystencję płynu, jest bardzo rzadka.
08
Sprzęt do zaopatrzenia ileostomii
UROSTOMIA, czyli stomia moczowodowa jest natomiast wyłaniana u ok. 10% pacjentów ze stomią. W przypadku poważnych chorób układu moczowego, zwłaszcza pęcherza moczowego, konieczne jest leczenie operacyjne połączone z usunięciem chorego narządu. Po wycięciu pęcherza moczowego moczowody łączy się z fragmentem specjalnie przygotowanego jelita cienkiego, który ma ujście na skórze brzucha. Wypływ moczu ma charakter ciągły.
Sprzęt do zaopatrzenia urostomii
09
Z jakiego powodu chirurg wyłania STOMIĘ?
W Polsce przeprowadza się rocznie od 6000 do 8000 operacji wyłonienia stomii. Część z nich jest następstwem wypadków komunikacyjnych lub ran postrzałowych. Część jest wykonywana z powodu zapadalności na nieswoiste zapalenia jelit – w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jednak najwięcej, bo przeszło 80% wskazań, stanowią, niestety, choroby onkologiczne.
10
A jaka jest przyczyna wyłonienia STOMII u dzieci?
Wśród wad wrodzonych przewodu pokarmowego wymagających wytworzenia stomii są: u chłopców – wady odbytu, czyli: - przetoka odbytniczo-cewkowa – w tym przypadku odbytnica uchodzi przetoką do cewki moczowej. Noworodek z tą wadą może oddawać smółkę (pierwszą kupkę) cewką moczową. - przetoka odbytniczo-pęcherzowa. W wadzie tej odbytnica uchodzi do pęcherza moczowego, mięśnie zwieracza odbytu są bardzo słabo rozwinięte i krocze jest płaskie ze słabo zaznaczoną bruzdą międzypośladkową. - zarośnięcie odbytu.
11
U dziewczynek – wady odbytu, czyli: - przetoka odbytniczo-przedsionkowa. W przedsionku pochwy znajdują się trzy ujścia: cewki moczowej, pochwy i przetoki. - przetoka odbytniczo-pochwowa. Przetoka odbytnicza uchodzi do pochwy powyżej błony dziewiczej i smółka (pierwsza kupka) wydzielana jest z pochwy. - kloaka – jest bardzo skomplikowaną wadą rozwojową kobiecych narządów płciowych polegającą na tym, iż odbyt, pochwa i cewka moczowa łączą się w jeden wspólny kanał mający jedno ujście w obrębu sromu, który jest przy tej wadzie słabo rozwinięty. Wadzie tej często towarzyszą wady nerek, pęcherza moczowego oraz zaburzenia oddawania moczu.
12
Inne wskazania do wyłonienia stomii u chłopców i dziewczynek: - Niedrożność smółkowa. - Martwicze wrzodziejące zapalenie jelita. - Choroba Hirschsprunga – w pewnym segmencie jelita grubego brakuje unerwienia, a więc dopływu bodźców pobudzających mięśniówkę do skurczu i rozkurczu. Odcinek ten ulega zwężeniu, powodując blokadę na drodze mas kałowych. W następstwie tego zdarzenia dochodzi do znacznego rozdęcia prawidłowo unerwionego odcinka powyżej przeszkody. Pamiętaj, że wady odbytu i odbytnicy stwierdza się u jednego na 4000-5000 żywo urodzonych noworodków.
13
Dlaczego, jeśli mam kontakt z dziećmi, pracuję jako opiekun lub nauczyciel, powinienem wiedzieć, jak zmieniać sprzęt stomijny?
Żadna z osób pracujących z dziećmi nie wie, czy pod jej opiekę nie trafi dziecko z wyłonioną stomią. A przecież stomia to nowe ujście treści jelitowej lub w przypadku urostomii ujście moczu. Posiadana wiedza sprawi, że ewentualna pomoc lub asekuracja przy wymianie woreczka nie będzie dla nas stresem i zaskoczeniem. Dobrze wiemy, że jest to niefizjologiczne miejsce, a co za tym idzie skóra na brzuszku dziecka nie jest przyzwyczajona do kontaktu z tą treścią. Dlatego tak istotna jest prawidłowa pielęgnacja i odpowiednie zabezpieczenie sprzętem stomijnym wytworzonej przetoki jelitowej. Dzięki prawidłowej pielęgnacji zapobiega się powikłaniom występującym na skórze wokół stomii – np. wypryskom kontaktowym czy odczynom alergicznym skóry, które są bardzo uciążliwe i zazwyczaj powodują duży dyskomfort, a nawet ból u dzieci. Poza tym dorosły, który wie, jak pomóc przy wymianie sprzętu, daje dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa, że nowy woreczek jest dobrze przymocowany. To jest bardzo ważne, bo dzięki temu nie narazi dziecka na krępującą sytuację związaną z przeciekaniem, czy wręcz odklejeniem się sprzętu przy innych osobach.
14
15
16
17
Czy sprzęt do STOMII jest uniwersalny?
Nie. Istnieje wiele jego rodzajów: - sprzęt jednoczęściowy (worek i płytka stanowią całość); - dwuczęściowy (oddzielnie występują worek i płytka) - woreczki zamknięte (jednorazowe – po napełnieniu woreczek należy usunąć ze skóry i wyrzucić) oraz woreczki z możliwością opróżniania (kilka razy dziennie można usuwać z nich treść jelitową); - woreczki beżowe (bardziej dyskretne, bez możliwości oglądani
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 19.28 MB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!