ikona pliku odt

Przeszczep nerki notatki

Przeszczep, nerki, transplantacja


  288 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 288
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 91.31 kB."Nie zabieraj swych organów do nieba
tam wiedzą, że one potrzebne są tutaj..."
PRZESZCZEP
NERKI
Uszkodzenie nerek w przebiegu wielu chorób, głównie cukrzycy, kłębuszkowych zapaleń, nadciśnienia tętniczego, wielotorbielowatości prowadzi do nieodwracalnej niewydolności tego narządu i konieczności terapii zastępczej, do której zaliczamy dializę lub transplantację. Zapadalność w Polsce na schyłkową niewydolność nerek wynosi 120 na milion mieszkańców (pacjenci rozpoczynający dializy). W Polsce dializowanych jest 343 chorych na milion mieszkańców, co stawia nas poniżej średniej europejskiej, należy jednak podkreślić, że dostępność tej metody leczenia jest obecnie coraz bardziej
powszechna. W naszym kraju, w ciągu roku 7% pacjentów dializowanych otrzymuje przeszczep nerki.
Przeszczepienie nerki jest najlepszą metodą leczenia nerko zastępczego, ponieważ przedłuża życie i poprawia jego jakość.
Każdy pacjent z nieodwracalną niewydolnością nerek powinien być rozważany jako potencjalny biorca przeszczepu nerkowego.
Pierwszy udany zabieg przeszczepienia nerki od bliźniaka jednojajowego miał miejsce w Bostonie w 1954 roku. W Polsce udanego przeszczepienia nerki od dawcy zmarłego dokonał zespół kierowany przez wybitnego chirurga prof. Jana Nielubowicza przy współpracy nefrologa prof. Tadeusza Orłowskiego 26.01.1966 r. w Akademii Medycznej w Warszawie.
1. KWALIFIKACJA DO ZABIEGU
Pacjenci do zabiegu transplantacji nerki zgłaszani są przez stacje dializ do Regionalnych Ośrodków Kwalifikacyjnych, które po zakwalifikowaniu chorego przekazują dane do Krajowej Listy Osób Oczekujących (
KLO) na przeszczepienie prowadzonej przez
POLTRANSPLANT. W 2009 roku w
KLO zarejestrowanych było 2291 potencjalnych biorców, w tym oczekujących na przeszczep nerki było aż 1768 chorych.
Czas oczekiwania na przeszczep waha się przeciętnie od jednego do kilku lat i jest zależny od liczby organów dostępnych do przeszczepu.
Źródłem pozyskania narządu może być zmarły lub żywy dawca spokrewniony. Polskie prawodawstwo nie zezwala na przeszczepianie narządów od osób niespokrewnionych. W czasie oczekiwania na przeszczep pacjent musi być zawsze dostępny i gotowy na wezwanie zespołu transplantacyjnego. Dlatego też ośrodek dializacyjny oraz koordynator transplantacyjny muszą posiadać listę numerów telefonicznych, pod którymi mogą oni odnaleźć potencjalnego biorcę przeszczepu.
Podstawowym warunkiem wykonania zabiegu przeszczepienia nerki jest zgodność głównych grup krwi dawcy i biorcy i ujemny wynik próby krzyżowej pomiędzy limfocytami dawcy i surowicą biorcy oraz dobry stan kliniczny potencjalnego biorcy. Wybór biorcy odbywa się na podstawie programu komputerowego według algorytmu jednolitego dla wszystkich ośrodków transplantacyjnych w Polsce. Przeszczep nerki otrzymuje biorca najbardziej zgodny tkankowo z dawcą i najdłużej oczekujący.
WEZWANIE DO SZPITALA
Gdy tylko nerka dla określonego pacjenta zostanie wytypowana spośród listy oczekujących, lekarz oddziału dializoterapii lub koordynator transplantacyjny niezwłocznie powiadomi o tym biorcę.
Od momentu wezwania należy być na czczo i
jak najszybciej udać się do ośrodka transplantacyjnego, zgodnie z instrukcjami lub wcześniej
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 91.31 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!