ikona pliku doc

Promocja Zdrowia (I rok pielęgniarstwa) notatki

wykład


  892 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 892
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 66,00 kB.


PROMOCJA ZDROWIA WYKŁAD NR 2
KIERUNKI DZIAŁAŃ W PROMOCJI ZDROWIA
W karcie Ottawskiej wymienia się 5 współzależnych działań, które należy podejmować równocześnie, tworząc strategię promocji zdrowia. Są to:
      określenie zdrowotnej polityki społecznej,
      tworzenie środowisk wspierających zdrowie,
      wzmocnienie działań społecznych,
      rozwijanie umiejętności osobniczych,
      reorientacja świadczeń zdrowotnych.
Strategie promocji zdrowia mają za zadanie identyfikować i zwiększać korzyści zdrowotne oraz zapewniać polityczne zaangażowanie w inwestowanie różnych sektorów w zdrowie.
Na szczególną uwagę spośród wymienionych, zasługują obecnie takie zagadnienia, jak tworzenie i wzmacnianie środowisk wspierających zdrowie, reorientacja świadczeń zdrowotnych i polityka zdrowia publicznego.
Wzmacnianie działań społecznych na rzecz zdrowia ma istotne znaczenie dla popierania ludzkich postaw, wiedzy i umiejętności w promowaniu własnego i wspólnego zdrowia.
Dzieci i młodzież ze środowisk szklonych, dorośli w miejscach pracy i ludzie starsi reprezentują różne społeczne zapotrzebowania w zakresie zdrowia. Społeczności te posiadają prawo uzyskiwania dostępu do możliwości i źródeł oraz środowisk promujących zdrowie.
Jeżeli chcemy podejść do promocji zdrowia poważnie to musimy koniecznie odejść od myślenia o ludziach, jako o biernych odbiorcach programów zdrowotnych i przejść do zaakceptowania ludzi jako aktywnych współudziałowców w całym procesie kształtowania zdrowia.
Wzmacnianie działań społecznych oznacza, że ludzie muszą odczuwać, iż stanowią znaczący czynnik kontroli nad warunkami mającymi wpływ na ich zdrowie.
Promocja zdrowia jako praktyczna strategia działa bardziej efektywnie, gdy jest umiejscowiona w konkretnym miejscu ludzkiego życia, prac, nauki, rozrywki i uzyskiwania opieki zdrowotnej. Koncentrowanie się na ‘siedliskach’ daje możliwość obserwacji oraz pomiaru s
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 66,00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!