
program promocji zdrowia cukrzyca cieżarnych notatki
program promocji zdrowia
Program Promocji Zdrowia
Program promocji zdrowia dla kobiet w ciąży z cukrzycą.
Czerwiec 2014-2015
OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA PROGRAM:
położna
Kontakt:
DIAGNOZA WYJŚCIOWA:
Cukrzyca ciężarnych to stan nietolerancji węglowodanów prowadzący do hipoglikemii o różnym nasileniu. Wg. WHO 1999 występuje u ok. 3-5% ciężarnych i jest najczęstszym powikłaniem ciąży. Większość pacjentek z cukrzycą w ciąży wymaga jedynie leczenia dietą oraz kontroli glikemii. Zachowanie prawidłowego profilu glikemii zmniejsza do minimum ryzyko powikłań.
Jak donoszą ” Rekomendacje postępowania w najczęstszych powikłaniach ciąży i porodu” z 2002 roku , ok. 0,2 0,3% wszystkich ciąż jest powikłanych cukrzycą (PGDM), która miała miejsce przed zajściem w ciąże, natomiast u 1-6% ciąż stwierdza się tzw. cukrzycę ciężarnych (GDM), której objawy występują w trakcie trwania ciąży.
Ryzyko wystąpienia ponownie cukrzycy ciążowej w kolejnej ciąży wynosi 30-69%, a u 18-50% pacjentek z cukrzycą ciążową rozwija się cukrzyca typu 2.
Istnieją dwa typy cukrzycy:
- Typ G1 wystarczającym sposobem leczenia jest wprowadzenie indywidualnie dobranej dietoterapii
- Typ G2 obok leczenia dietetycznego, istnieje konieczność prowadzenia insulinoterapii
Niezdiagnozowana lub źle leczona cukrzyca powoduje poważne komplikacje zdrowotne zarówno u matki jak i u dziecka. Utrzymanie wartości glikemii w granicach normy (tak jak u kobiety w ciąży bez cukrzycy) ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia przyszłej matki. Przestrzeganie zasad leczenia cukrzycy ciążowej jest dla większości pacjentek dużym problemem, gdyż w krótkim czasie muszą nauczyć się odpowiednio kontrolować chorobę. Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest zwykle między 24-28 tygodniem ciąży na podstawie testu obciążenia glukozą. Choroba najczęściej nie daje żadnych objawów, dlatego postawienie diagnozy jest dla przyszłych matek dużym zaskoczeniem i rodzi wiele obaw związanych z troską o dziecko. Podstawą leczenia jest specjalna dieta i odpowiednie monitorowanie glikemii w warunkach życia codziennego.
RODZAJ PROGRAMU:
- szkoleniowy, informacyjno - edukacyjny
CEL GŁÓWNY:
Pogłębienie wiedzy na temat choroby jaką jest cukrzyca ciężarnych i jakie niesie ryzyko dla matki i dziecka oraz zwiększenie świadomości kobiet z cukrzycą ciążową, jak i planujących ciąże w zakresie zasad dotyczących samokontroli i prawidłowego odżywania.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Wczesne wykrycie, ograniczenie i ewentualna eliminacja potencjalnych czynników ryzyka.
- Promowanie zdrowia i zachowań prozdrowotnych.
- Uświadomienie kobiet z cukrzycą o konieczności planowania poczęcia.
- Edukacja i motywowanie do leczenia poprzez uświadomienie kobiet o problemach ciąży z cukrzycą.
- Wyszkolenie w zakresie samokontroli i monitorowania poziomu glikemii, wraz z uświadomieniem objawów cukrzycy.
Komentarze (0)