ikona pliku docx

profilaktyka w sepsie notatki

profilaktyka w ciężkiej sepsie


ocena: 4.0, 4
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 18.30 kB.


Najwięcej przypadków sepsy zostaje odnotowanych w warunkach szpitalnych, przeważnie w oddziałach intensywnej opieki medycznej. Jako jedną z metod profilaktyki stosuje się tam zmniejszenie liczby procedur inwazyjnych, skrócenie czasu utrzymywania cewników donaczyniowych i pęcherzowych, przestrzeganie ściśle określonych zasad aseptyki jak również agresywne leczenie zakażeń szpitalnych.

W warunkach pozaszpitalnych główną rolę w profilaktyce ogólnoustrojowego zakażenia krwi ogrywa właściwa higiena oraz dbanie o swoją odporność. Lekarze zalecają, by nie lekceważyć nawet stosunkowo niewielkich stanów zapalnych a także zgłaszać się do specjalisty jeśli przez kilka dni utrzymują się niepokojące objawy (temperatura ciała powyżej 38°C lub poniżej 36°C, przyspieszony oddech, szybkie bicie serca, dreszcze, biegunka, wymioty, krwawe wybroczyny).

Immunoprofilaktyka czynna, czyli przyjmowanie szczepień jest najskuteczniejszą obecnie metodą profilaktyki posocznicy. Należy jednak zaznaczyć, że szczepienia nie są w stanie w pełni ochronić przed wystąpieniem sepsy, mogą jedynie zmniejsza częstość infekcji patogenami, które mogą doprowadzić do zakażenia. Główną przyczyną występowania sepsy w Polsce są zakażenia meningokokami grupy B, przeciwko którym nie wyprodukowano  jeszcze skutecznej szczepionki. Szczepienia przeciwko meningokokom z grup serologicznych A i C zalecane są jedynie osobom planującym wyjazd w rejony, gdzie stwierdza się największą liczbę zachorowań wywołanych tymi grupami.

Osobom, które  miały bliski kontakt z osobą zakażoną zaleca się przyjmowanie antyb iotyków lub chemioterapeutyków. Taką profilaktykę zaleca się jeśli osoba miała bliski kontakt z chorym w okresie 7 dni poprzedzających zachorowanie, rozumiane jest przez to:

  1. mieszkanie z osobą zakażoną,
  2. kontakt intymny z chorym,
  3. bezpośredni kontakt z wydzielinami z dróg oddechowych chorego. 3

Profilaktyka zakażeń związanych z obecnością cewników żylnych

Cewniki (zwłaszcza do żył centralnych) powinny być zakładane ze szczególnym zachowaniem zasad aseptyki. Zostało wykazane, że używanie jałowych rękawiczek, fartuchów oraz dużych obłożeń w czasie umieszczania cewnika w żyle centralnej, zmniejsza ryzyko infekcji 6 krotnie. W przypadku potrzeby stosowania cewnika przez dłuższy okres stosuje się tzw. tunelizację (kanał podskórny) dzięki czemu zostaje wydłużona droga przemieszczania się bakterii wzdłuż cewnika do krwi, co zapobiega powikłaniom septycznym.

Zakażeniom odcewnikowym można zapobiegać poprzez odpowiednią pielęgnację miejsca wkłucia (systematyczna kontrola miejsca założenia cewnika, jałowe opatrunki, ochrona przed wilgocią, odkażenie skóry). Usunięcie cewnika powinno nastąpić w momencie gdy tylko przestają istnieć medyczne wskazania do jego stosowania, ze względu iż ryzyko zakażenia wzrasta proporcjonalnie do czasu utrzymywania cewnika w żyle. Nie jest zalecane stosowanie rutynowej profilaktyki antybiotykowej.

Profilaktyka zakażeń związanych z podawaniem płynów infuzyjnych, krwii i preparatów krwiopochodnych.

Aby zatrzymać drobnoustroje oraz agregaty endotoksyn w układzie inuzyjnym stosowane są filtry o średnicy 0,2µm. Przy żywieniu pozajelitowym wymagane są filtry o średnicy 1,2µm, które zapobiegają zatrzymaniu endotoksyn. W przypadku zestawów do przetaczania krwi i produktów krwiopodobnych jak również zestawów do podawania emulsji lipidowych niezbędna jest ich codzienna wymiana.
O skażeniu płynów infuzyjnych może świadczyć pojawienie się wywołanej przez pałeczki Gram-ujemne  sepsy odcewnikowej. Zakażenia te  najczęściej można zaobserwować w postaci szoku endotoksycznego. W tym przypadku profilaktyka polega głównie na przygotowywaniu płynów infuzyjnych ze szczególnym uwzględnieniem zasad aseptyki.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 18.30 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!