ikona pliku doc

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ notatki

notatka na temat uzależnień i ich profilaktyki


  589 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 589
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 43.00 kB.


PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ
Temat: Charakterystyka uzależnień…

Pojęcie uzależnienia używane jest zazwyczaj w odniesieniu do konkretnej substancji lub zachowania. Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie te ma kilka znaczeń.
W języku potocznym uzależnionym jest ten, który nadużywa narkotyków, leków, alkoholu i papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się także do innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, Internetu, a także seksu.
Wielu autorów traktuje ten problem bardzo globalnie mówiąc wręcz o uzależnionym społeczeństwie.
      W swojej pracy postaram się ukazać charakterystykę uzależnienia fizjologicznego psychicznego, psychicznego, substancje, czynności uzależniające, a także walkę z uzależnieniami.
Wiem doskonale, że Pan wie wszystko na ten temat, ale studiując lektury o tej tematyce sama wiele się dowiedziałam i chciałabym przedstawić swoje przemyślenia na ten temat.
Rozpocznę od uzależnienia fizjologicznego, które nazywane jest również „uzależnieniem fizycznym”. Jest to nabyta silna potrzeba ciągłego zażywania jakiejś substancji odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych, np. bóle, uczucie zimna, wymioty, drżenie mięśni, bezsenność. Odstawienie danego nałogu wywołuje zespół objawów, które określa się jako zespół abstynencyjny. W leczeniu stosowane jest odtrucie – detoksykacja.
Do najczęstszych i najważniejszych substancji, które prowadzą do uzależnienia fizjologicznego można zaliczyć:
- nikotynę
- alkohol
- heroinę
- leki psychotropowe
Zdania badaczy są podzielone na temat uzależnienia amfetaminą a także kofeiną.
Przy dzisiejszym stanie wiedzy lekarzy walka z uzależnieniem fizjologicznym nie jest bardzo skomplikowana…często stosuje się środki pomocnicze na czas kuracji, zapobiegające negatywnym efektom i zmniejszające ból
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 43.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!