ikona pliku doc

PROFILAKTYKA RAKA JELITA GRÓBEGO notatki

Profilaktyka raka jelita grubego


  150 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 150
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 49.50 kB.


Profilaktyka raka jelita grubego
Jelito grube (łac. Intestinum crassum) - końcowy odcinek jelita łączący jelito cienkie z odbytem. W jelicie grubym odbywa się końcowy proces formowania kału. Śluzówka jelita grubego tworzy kosmyki jelitowe (są one jednak dużo niższe niż np. w jelicie cienkim). Jest również silnie pofałdowana, co zwiększa jego powierzchnię. W jelicie grubym zachodzi końcowy etap wchłaniania wody, elektrolitów i soli mineralnych z resztek pokarmowych.
Jelito grube dzieli się na:
      jelito ślepe (cecum),
      okrężnica (wstępującą, poprzeczną i zstępującą) (colon),
      esicę (sigmoideum),
      odbytnicę , czyli (jelito proste) (rectum).
Jelito grube uchodzi na zewnątrz pojedynczym otworem (odbyt). Jelito grube oddzielone jest od jelita cienkiego zastawką krętniczo - kątniczą.
Nowotwory (rak jelita grubego) W zdrowym organizmie zachowana jest równowaga pomiędzy powstawaniem nowych komórek, a naturalna śmiercią innych. Tworzenie się nowotworów to powstawanie w sposób niekontrolowany nowych komórek, które nie powinny w danym miejscu występować i są tam niepotrzebne. Te nadliczbowe komórki to nowotwory, które mogą być łagodne lub złośliwe.
Nowotwory łagodne (niezłośliwe) cechują się tym, że ich komórki są podobne do tych, które normalnie występują w danym narządzie, maja torebkę, więc nie szerzą się do innych narządów i najczęściej nie dają przerzutów, a ich wzrost jest powolny. Co istotne dla pacjenta, rzadko są bezpośrednim zagrożeniem dla życia oraz można je usunąć. W niektórych przypadkach, nieleczonych nowotworów łagodnych możliwe jest przejście w formę złośliwa.
W nowotworach złośliwych komórki są mało podobne do tych, które występują w zdrowej tkance, cechują się prymitywna budowa, najczęściej mnożą się bez jakiejkolwiek kontroli, n
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 49.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!