ikona pliku odt

Proces wychowania i jego elementy notatki

tak jak w temacie


  1020 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1020
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 27,06 kB.


Proces wychowania
Proces wychowania wydaje się być procesem, na tyle naturalnym i powszechnym, że często nie widzimy potrzeby dogłębnej jego analizy. Chcąc jednak przeprowadzić go poprawnie i zgodnie z natura i rozwojem naszego dziecka lub wychowanka, każdy rodzic czy nauczyciel powinien posiadać wiedzę, choćby teoretyczną z zakresu pojęcia, jakim jest proces wychowania.
Istnieje wiele definicji określających, czym tak naprawdę jest wychowanie, jakie są jego cele i wymogi. Niezależnie jednak od ich autora, sprowadzają się one do określania planowych czynności przez nas podejmowanych w celu wychowania dziecka.
Jedną z pierwszych definicji była koncepcja Emila Durkheima, mówiąca, że:
      Wychowanie jest oddziaływaniem pokoleń dorosłych na te, które jeszcze nie dojrzały do życia społecznego. Zmierza ona do wykształcenia i rozwinięcia w dziecku pewnej liczby stanów fizycznych, umysłowych i moralnych, jakich oczekuje od niego społeczeństwo polityczne jako całość oraz środowisko specjalne, do którego jest ono przeznaczone.
      Wychowanie polega na ciągłym wysiłku narzucania dziecku sposobów widzenia, myślenia i działania, do których nie doszłoby ono spontanicznie
Chcąc podejść do procesu wychowania bardziej psychologicznie, można zasięgnąć wiedzy w licznych słownikach psychologii, na przykład autorstwa Norberta Sillamy, czy słownika pod redakcją Włodzimierza Szewczuka. W nich, pojęcie wychowania prezentowane jest tak:
      Wychowanie to rozwijanie zalet moralnych, intelektualnych, artystycznych i fizycznych, które dziecko posiada w stanie potencjalnym. Wychowanie nie ma na celu zmieniania natury ucznia, ale wspomaganie jego rozwoju w harmonii z otoczeniem. Wymaga znajomości potrzeb dziecka, praw, jego rozwoju fizycznego i psychicznego, zależy również od wyobrażenia, jakie się ma o człowieku.
      Proces wychowania, to planowa świadoma działalność ukierunkowana na kształcenie osobowości człowieka, w
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 27,06 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!