ikona pliku rtf

Proces pielęgnowania w OZT notatki

Etiologia, przebieg,leczenie,problemy pielęgnacyjne.


  919 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 919
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 24,92 kB.


PIELĘGNOWANIE CHOREGO W OSTRYM ZAPALENIU TRZUSTKI
TRZUSTKA (pancreas) jest narządem polożonym zaotrzewnowo w górnej części jamy brzusznej. Składa się z nastepujących części anatomicznych:
- głowy objętej przez pętlę dwunastniczą,
- trzonu, który przylega do ściany żołądka,
- ogona sięgającego do wnęki śledziony.
Trzustka jest gruczołem wydzielania wewnętrznego i zewnętrznego. Skupiska komórek wewnątrzwydzielniczych nazwane są wyspami. Wyspy znajdują się w obrębie całego narządu, jednak największe ich skupiska występują w ogonie trzustki. Wytwarzają one glukagon, insulinę, somatostatynę oraz polipeptyd trzustkowy. Uwalnianie insuliny i glukagonu zależy od stężenia cukru we krwi, natomiast somatostatyna ma działanie hamujące uwalnianie insuliny, glukagonu, gastryny i przejściowo obniża stężenie glukozy we krwi.
Część zewnątrzwydzielnicza trzustki zbudowana jest z pęcherzyków, tworzących zraziki. Sok trzustkowy wytwarzany przez pęcherzyki trafia do przewodu trzustkowego za pomocą sieci kanalików, a przewód trzustkowy uchodzi do brodawki Vatera razem z przewodem żółciowym wspólnym.
Trzustka wydziela od 1 do 2,5 l soku trzustkowego w ciągu doby. Jego ilość zależy głównie od rodzaju przyjmowanego pokarmu. W soku trzustkowym znajdują się enzymy trzustkowe trawiące białka, tłuszcze i węglowodany. Rodzaj wydzielanych enzymów zależy od rodzaju przyjmowanych pokarmów. Funkcją zewnątrzwydzielniczą trzustki jest trawienie przyjętego pokarmu przez enzymy proteolityczne. Zawarte w soku trzustkowym enzymy proteolityczne dla ochrony tkanki trzustkowej wytwarzane sa w postaci nieczynnych proenzymów i drogą przewodów trzustkowych wydzielane do przewodu pokarmowego. Proenzymy aktywowane są w dwunastnicy przez wytworzone tam enterokinazy. Nadmierne wydzielanie trzustkowe ograniczane jest przez wydzielane inhibitory proteaz, które unieczynniają uaktywnione wcześniej proetazy.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 24,92 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!