ikona pliku odt

Proces pielęgnowania pacjenta oparzonego notatki

Referat z chirurgii


  2626 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 2626
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 33,83 kB.Skóra odgrywa ważna rolę dla całego organizmu człowieka, Jej rolą jest ochrona organizmu przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi. Ponadto bierze udział w termoregulacji organizmu i zapewnieniu równowagi wodno-elektrolitowej i współdziała w syntezie witaminy D.
Przyczyny oparzeń
*TERMICZNE – kontaktowe (przedmioty), płomienie, gorący płyny
*CHEMICZNE – kwasy, zasady
*ELEKTRYCZNE- niskie napięcie ( do 1000V ), wysokie napięcie (powyżej 1000V )
W oparzeniach termicznych wielkość oparzenia zależy od temperatury, czasu oddziaływania czynnika termicznego i jego źródła. Źródłem oparzenia może być promieniowanie, gorące przedmioty, płomień, roztopiony metal, para.
Uszkodzenie dróg oddechowych następuje w wyniku wziewania gorących gazów spalinowych, dymów.
Oparzenia termiczne w zależności od swojej powierzchni powodują miejscowe zaburzenia mikrokrążenia lub zaburzenia ogólnoustrojowe. W związku z utratą wody i elektrolitów dochodzi do zagęszczenia krwi (hematokryt >60%) , obrzęków oraz znacznej utraty ciepła i wyczerpywania się rezerw energetycznych. Utrata wody i elektrolitów oraz osocza prowadzi do wstrząsu hipowolemicznego. Znaczna utrata białek i ich rozpad prowadzi do wyniszczenia. Do zaburzeń rytmu serca dochodzi w następstwie uwalniania jonów potasowych.
W pierwszych 2-3 dniach po oparzeniu obserwuje się miejscowe uszkodzenie komórek i naczyń włosowatych co prowadzi do zaburzenia ich przepuszczalności i przechodzenia wody oraz osocza do przestrzeni międzykomórkowej (wysięki, hipowolemia). Zmiany te prowadza do niedotlenienia tkanek i kwasicy metabolicznej, zmniejsza się objętość minutowa serca, co w konsekwencji powoduje wystąpienie ciężkiego wstrząsu.
Ok 3-4 dnia następuje resorpcja obrzęków, która trwa 2-3tyg. W tym czasie istnieje zagrożenie niewydolnością nerek i zakażeniami. Organizm ma znaczne potrzeby energetyczne, w zwi
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 33,83 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!