
Proces pielęgnowania nadciśnienie tętnicze notatki
Proces pielęgnacyjny z nadciśnienia tętniczego mężczyzny w wieku 49 lat. Oddech miarowy, duże skoki ciśnienia, brak apetytu, zdenerwowany i wystraszony.
Nadciśnienie tętnicze, choroba nadciśnieniowa to choroba układu krążenia, która charakteryzuje się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny, tzn. bez znanej somatycznej przyczyny, którą da się usunąć interwencją medyczną. Etiologia nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie została w pełni ustalona. Uważa się, że odgrywają w niej rolę czynniki genetyczne i środowiskowe. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym, gdy dobrze jest znana przyczyna choroby, np.: choroby nerek, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu. Zwiastunami nadciśnienia tętniczego często są bóle głowy (najczęściej w okolicy potylicy, krwawienia z nosa, zawroty głowy, pogorszenie tolerancji wysiłku). Często pierwszym objawem klinicznym jest pogorszenie widzenia. Powikłaniem przede wszystkim jest uszkodzenie nerek, układu krążenia oraz powikłania ze strony układu nerwowego. Dotyczy kobiet i mężczyzn, rozpoczyna się zazwyczaj między 30 a 40 rokiem życia, choć może mieć już początek w dzieciństwie. Objawia się rannymi bólami głowy w okolicy potylicy. Nadmierną pobudliwością, bezsennością. Odczuwalne jest kołatanie serca, bóle wieńcowe oraz obserwuje się zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową. Najczęściej jednak nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego są wykrywane przypadkowo w czasie rutynowego pomiaru.
Dane o pacjencie:
Imię i Nazwisko: X Y
Płeć: mężczyzna
Wiek: 49 lat
Masa ciała: 93 kg
Wzrost: 175 cm
Data przyjęcia: 18.06.2009 r.
Dane określające stan poszczególnych układów:
Układ oddechowy- sprawny, pacjent oddycha miarowo.
Układ krążenia- pacjent ma duże skoki ciśnienia, RR 180/100 mmHg, tętno przyspieszone dobrze wyczuwalne 90 u/min.
Układ pokarmowy- pacjent nie ma apetytu.
Układ nerwowy- pacjent zdenerwowany i wystraszony swoim stanem zdrowia.
Układ moczowy- wydolny.
Układ wydalniczy- pacjent cierpi na zaparcia.
Skóra- czysta, zadbana, bez zaczerwienień itp.
Diagnoza pielęgniarska
Pacjent przyjęty w oddział z powodu dużego skoku ciśnienia. Od kilku lat leczy się na nadciśnienie tętnicze. Głównymi problemami pielęgnacyjnymi są skoki ciśnienia, bóle głowy, niepokój i strach związany z pogorszeniem stanu zdrowia.
Problem pielęgnacyjny |
Cel działania |
Plan działania |
Realizacja |
Ocena |
Bardzo wysokie ciśnienie krwi |
Unormowanie ciśnienia |
-zapewnienie spokoju i ciszy na sali, poinformowanie rodziny pacjenta i choreg o unikaniu sytuacji stersujących które mogą narazić chorego na pogorszenie stanu zdrowia, -częste pomiary RR (co 15 min), -podawanie leków na obniżenie ciśnienia zgodnie ze zleceniami lekarskimi, |
Komentarze (0)