ikona pliku docx

proces pielęgnowania notatki

proces pielegnowania


  3816 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 3816
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 19,46 kB.


        Magdalena Piątek

        Pielęgniarstwo II rok

Pielęgnowanie chorego z nadciśnieniem tętniczym

,,Nadciśnienie tętnicze to stan, w którym wartości ciśnienia krwi przekraczają górne granice wartości uznanych za prawidłowe”.  Ciśnienie tętnicze krwi jest niezwykle chwiejnym parametrem hemodynamicznym, którego wartości zmieniają się z każdym uderzeniem serca. Ilości czynników zewnętrznych i wewnętrznych wpływających na jego wartość jest tak duża, że przyczyny zmian pozostają najczęściej niewykryte.

Nadciśnienie tętnicze uważanie jest za chorobę cywilizacyjną, gdyż jest bardzo rozpowszechnionym schorzeniem w populacji ludzi, określanym jako ,,cichy zabójca”.

Zdecydowana większość (ponad 90%) przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny, tzn. bez znanej somatycznej przyczyny, którą da się usunąć interwencją medyczną. Etiologia nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie została w pełni ustalona. Uważa się, że odgrywają w niej rolę czynniki genetyczne i środowiskowe. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym, czyli jest dobrze znana przyczyna choroby, np. choroby nerek, miażdżyca, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu.

Pojęcie nadciśnienia tętniczego odnosi się do różnych stanów chorobowych oznacza ich wspólny objaw, jakim jest podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Jest ono jednym z najważniejszych czynników ryzyka choroby wieńcowej, udarów mózgu i miażdżycy naczyń obwodowych. Wiąże się także ze wzrostem częstości występowania komorowych zaburzeń rytmu, a nawet zgonów sercowych.

Pacjent przyjęty w oddział z powodu dużego skoku ciśnienia. Od kilku lat leczy się na nadciśnienie tętnicze. Głównymi problemami pielęgnacyjnymi są skoki ciśnienia, bóle głowy, niepokój i strach związany z pogorszeniem stanu zdrowia.

 

I Problem

 1. Bardzo wysokie ciśnienie krwi

Cel:

 1. Unormowanie ciśnienia

Plan pielęgnacji:

 1. Podawanie leków na obniżenie ciśnienia zgodnie ze zleceniami lekarskimi
 2. Częste pomiary ciśnienia (co 15 min)
 3. Zapewnienie spokoju i ciszy na sali, poinformowanie rodziny i chorego o unikaniu sytuacji stresujących, które mogą narazić chorego na pogorszenie stanu zdrowia
 4. Ograniczenie u pacjenta wysiłku fizycznego, do czasu unormowania się ciśnienia
 5. Zwrócenie uwagi na powolną zmianę pozycji
 6. Wdrożenie diety lekkostrawnej, ubogo solnej, bogatej w owoce i warzywa

Realizacja:

Wszystkie powyższe punkty zostały w pełni zrealizowane.

Ocena:

Samopoczucie pacjenta poprawiło się. Ciśnienie pacjenta stopniowo się regulowało, ale nie osiągnęło do końca swoich odpowiednich wartości. Pacjent dalej wymaga dużej obserwacji i działania pielęgniarskiego.

II Problem

 1. Ból i zawroty głowy wynikające z wahań ciśnienia tętniczego

Cel:

 1. Unormowanie ciśnienia tętniczego krwi
 2. Przygotowanie do samo opieki
 3. Zapobieganie urazom

Plan pielęgnacji:

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 19,46 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (1)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!