ikona pliku docx

PROCEDURA PRAWIDŁOWEJ GIMNASTYKI ODDECHOWEJ PO OPERACJI USUNIĘCIA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO. notatki

PROCEDURA PRAWIDŁOWEJ GIMNASTYKI ODDECHOWEJ PO OPERACJI USUNIĘCIA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO.


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 11,40 kB.


PROCEDURA PRAWIDŁOWEJ GIMNASTYKI ODDECHOWEJ PO OPERACJI USUNIĘCIA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO.

Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego to jeden z wyjątków gdzie w czasie rehabilitacji pooperacyjnej uczymy pacjenta oddechu torem przeponowym. Wybierany jest on do stosowania dlatego gdyż, ruchy oddechowe przepony masują drogi żółciowe, wspomagając przepływ żółci. Dlatego niezwykle istotne jest uruchamianie wysoko ustawionej przepony.
Nauka powinna zawierać element kontroli poruszania się klatki piersiowej i powłok brzusznych, poprzez ułożenie na nich rąk przez pacjenta. Jest to ważna sprawa ponieważ umożliwia ona zapobiec powikłaniom pooperacyjnym.
Kolejną kwestią jest efektywny kaszel, który jest także ważnym elementem w rehabilitacji pooperacyjnej, i który powinien zostać wdrożony w naukę przed operacją. Cechować powinien się intensywnością, krótki głęboki wdech oraz sługi wydech ustami kończąc na paru mocnych kaszlnięciach. W większości pacjent przyjmuję pozycję półsiedzącą (*prawidłowa pozycja woźnicy) przez ból i lokalizację rany znajdującej się okolicy jamy brzusznej, oczywiście kaszel tym jest efektywniejszy gdy nie odczuwa się bólu przy czynności.
Pojawia się także kwestia stabilizacji rany, dzięki której niwelujemy ból pooperacyjny oraz umożliwia to czynniejszy udział w ćwiczeniach przez pacjenta. Stabilizacja w tym przypadku staje się łatwiejsza ponieważ rana znajduje się w obrębie jamy brzusznej, i przez to jest łatwa do odnalezienia i późniejszej stabilizacji przez pacjenta, oburącz bądź jedną ręką, uciskając lub zbliżając jej brzegi.


To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 11,40 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!