ikona pliku doc

PROBLEMY PIELĘGNACYJNE PACJENTÓW Z CHOROBĄ PARKINSONA I SPOSOBY ICH EL notatki

PROBLEMY PIELĘGNACYJNE PACJENTÓW Z CHOROBĄ PARKINSONA I SPOSOBY ICH ELIMINOWANIA. z ćwiczeń z pielęgniarstwa neurologicznego u pani mgr Sokołowskiej. UWM


  1127 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1127
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 1,86 MB.


Marta Grabarczyk grupa II
Rok studiów II,
SL I˚ ,kierunek pielęgniarstwo
Praca z samokształcenia z przedmiotu
pielęgniarstwo neurologiczne.
PROBLEMY PIELĘGNACYJNE PACJENTÓW Z CHOROBĄ PARKINSONA I SPOSOBY ICH ELIMINOWANIA.
Żeby pomóc chorym na chorobę Parkinsona w radzeniu sobie z problemami życia codziennego należałoby zapoznać się z problemami chorych, aby poznać te problemy należy zapoznać się z istotą choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona
Jest to samoistna, powoli postępująca, zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego, należąca do chorób układu pozapiramidowego.
W chorobie Parkinsona do objawów chorobowych dochodzi z powodu zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w pewnych obszarach mózgu (w tzw. substancji czarnej w jądrach podstawy) wytwarzana jest substancja chemiczna o nazwie dopamina. Pełni ona rolę neuroprzekaźnika, który odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, w szczególności związanych z napięciem mięśni i regulacją ruchów. Bezpośrednią przyczyną choroby Parkinsona jest stopniowe zmniejszanie się ilości dopaminy w mózgu (wskutek obumierania komórek wytwarzających dopaminę).
Chorują na nią w takim samym procencie mężczyźni i kobiety, bez względu na warunki ekonomiczne, społeczne i geograficzne, w jakich żyją.
Na chorobę Parkinsona cierpi około 60 tys. Polaków. Dotyka ona prawie 1,5% populacji powyżej 65. roku życia. Schorzenie to jest ściśle związane z wiekiem - dotyczy ono zazwyczaj osób powyżej 50. roku życia. Przeciętny wiek, w którym pojawiają się objawy, to 60 lat. Jednak coraz częściej donosi się o przypadkach choroby Parkinsona o wczesnym początku - 5-10% chorych ma mniej niż 40 lat.
     
Czynniki wywołujące zmiany zwyrodnieniowe w obrębie mózgu nie zostały jeszcze wykryte. Z przeprowadzonych badań wynika, że znaczenie odgrywają:
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 1,86 MB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!