ikona pliku docx

Problemy bioetyczne współczesnych społeczeństw notatki

W mojej pracy zajmę się problemem który wzbudza bardzo dużo kontrowersji w polskim rządzie i kościele a mianowicie problemem pozaustrojowego zapłodnienia, czyli In vitro. Zanim przejdę do rozpatrywania tego problemu chcę wyjaśnić co oznacza termin bioetyka. Jest to dział etyki zajmujący się zagadnieniami etycznymi w biologii i medycynie. W ramach bioetyki rozpatruje się wiele problemów, które dotyczą ludzkiego życia. In vitro z punktu widzenia medycyny jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. Składa się na niego kilka istotnych elementów. Pierwszym etapem jest pobranie komórek rozrodczych od mężczyzny i kobiety które będą zdolne do zapłodnienia. Komórki męskie uzyskuje się poprzez masturbacje - tu pojawia się pierwszy moralny problem. Znane są również inne metody pozyskiwania plemników. Wykorzystuje się do tego mikrochirurgię i poprzez aspirację pobiera się plemniki z jąder czy najądrzy. Jednak techniki te nie są powszechnie stosowane. Uzyskiwanie komórki jajowej wymaga hormonalnej stymulacji organizmu kobiety. Do wykonania zabiegu In vitro potrzeba jest większa liczba komórek jajowych ze względu na niską skuteczność tego procederu. Dlatego celem stymulacji organizmu kobiety jest uzyskanie więcej niż jednej komórki jajowej. Ta tzw. hiper-owulacja doprowadza do powstania od 6 do 8 komórek jajowych. Pamiętajmy, że podczas zwykłej owulacji dochodzi do powstania jednej lub rzadko dwóch komórek jajowych u kobiety. Następnie komórki łączy się ze sobą ingerując w ich strukturę. Po zapłodnieniu komórki łączą się i przechodzą podziały. Gdy uzyskają liczbę 8, wtedy wybiera i umieszcza się trzy lub cztery embriony, by mieć większe prawdopodobieństwo powiedzenia się zabiegu. Resztę komórek najczęściej się zamraża. Z racji umieszczenia większej ilości zarodków w macicy może dojść do ciąży mnogiej. Jest to kolejnym problemem. Czy należy taką ciąże utrzymywać?? Czy niszczyć życie?? Niepodważalnym argumentem, który


  180 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 180
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 15,96 kB.


Praca zaliczeniowa z przedmiotu Filozofia i etyka zawodu położnej

Temat:  Problemy bioetyczne współczesnych społeczeństw

          W mojej pracy zajmę się problemem który wzbudza bardzo dużo kontrowersji w polskim rządzie i kościele a mianowicie problemem pozaustrojowego zapłodnienia, czyli In vitro. Zanim przejdę do rozpatrywania tego problemu chcę wyjaśnić co oznacza termin bioetyka. Jest to dział etyki zajmujący się zagadnieniami etycznymi w biologii i medycynie. W ramach bioetyki rozpatruje się wiele problemów, które dotyczą ludzkiego życia.

           In vitro z punktu widzenia medycyny jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. Składa się na niego kilka istotnych elementów. Pierwszym etapem jest pobranie komórek rozrodczych od mężczyzny i kobiety które będą zdolne do zapłodnienia. Komórki męskie uzyskuje się poprzez masturbacje - tu pojawia się pierwszy moralny problem. Znane są również inne metody pozyskiwania plemników. Wykorzystuje się do tego mikrochirurgię i poprzez aspirację pobiera się plemniki z jąder czy najądrzy. Jednak techniki te nie są powszechnie stosowane. Uzyskiwanie komórki jajowej wymaga hormonalnej stymulacji organizmu kobiety. Do wykonania zabiegu In vitro potrzeba jest większa liczba komórek jajowych ze względu na niską skuteczność tego procederu. Dlatego celem stymulacji organizmu kobiety jest uzyskanie więcej niż jednej komórki jajowej. Ta tzw. hiper-owulacja doprowadza do powstania od 6 do 8 komórek jajowych. Pamiętajmy, że podczas zwykłej owulacji dochodzi do powstania jednej lub rzadko dwóch komórek jajowych u kobiety. Następnie komórki łączy się ze sobą ingerując w ich strukturę. Po zapłodnieniu komórki łączą się i przechodzą podziały. Gdy uzyskają liczbę 8,  wtedy wybiera i umieszcza się trzy lub cztery embriony, by mieć większe prawdopodobieństwo powiedzenia się zabiegu. Resztę komórek najczęściej się zamraża. Z racji umieszczenia większej ilości zarodków w macicy może dojść do ciąży mnogiej. Jest to kolejnym problemem. Czy należy taką ciąże utrzymywać?? Czy niszczyć życie?? Niepodważalnym argumentem, który przemawia za negatywnym podejściem społeczeństwa do tego procederu jest to, że zabieg ten naraża ludzkie życie.

              Problem ten należy również rozpatrzeć z punktu widzenia rodziny i Kościoła Katolickiego. Według Kościoła potomek to jedno z podstawowych dóbr rodziny. Jest on swoistym ukoronowaniem i owocem miłości małżeńskiej. Dziecko jest skarbem rodziny jednak nie zawsze jest ono prostym dobrem do którego ma prawo każda rodzina. Spełnienie pragnień rodzicielstwa przez rodziny, które nie mogą mieć dzieci nie może być lekceważone. Jest to wielki ludzki dramat. I co w takiej sytuacji mają zrobić pobożni, wierzący małżonkowie?? Żyć marzeniami i załamać się, czy walczyć?? In vitro zostało przez Kościół porównane do aborcji. W pewnym sensie jest to słuszne stwierdzenie, lecz należy zwrócić uwagę na bardzo istotną różnicę jaka dzieli te dwa procedery. Pod pojęciem aborcji kryje się zamach na poczęte życie. A w In vitro pierwszą myślą jest posiadanie dziecka bez względu na konsekwencje. W dzisiejszych czasach należy pamiętać, że problem bezpłodności staje się problemem społecznym. Wg Światowej Organizacji Zdrowia sięga on około 10-15% par.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 15,96 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!