
praca z metodyki pracy socjalnej notatki
program z metodyki pracy socjalnej
ocena: 4.0, 4
Przedmiot:
„Metodyka pracy z grupą”
Program zajęć:
Aktywizacja społeczno-zawodowa absolwentów szkół średnich, którzy chcą wejść na rynek pracy, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z rodzin dysfunkcyjnych.
Opis problemu:
W dobie obecnych przemian społeczno-kulturowych, problemy współczesnej młodzieży, zajmują znaczące miejsce w dyskusjach z zakresu wielu różnych dziedzin nauki. Szybko zmieniające się warunki życia - gwałtowny wzrost poziomu stawianych wymagań, przepływ i dostępność informacji oraz wzrost możliwości wyboru, w połączeniu z szybkością zmian, brakiem umiejętności oraz niedostatecznym wsparciem i pomocą ze strony rodziny i szkoły wywołują:
- chaos,
- poczucie bezradności
- oraz nasilenie działań destrukcyjnych.
Głównym problemem młodzieży staje się trudności w określeniu swojej tożsamości i znalezienie "sposobu na życie", przejawem tego są:
- coraz częściej spotykane akty agresji i przemocy,
- rosnąca przestępczość nieletnich
- i ciągle rosnący poziom spożycia środków odurzających.
Coraz większa ilość młodzieży znajduje się w obszarze zagrożenie patologią społeczną, w obszarze wysokiego ryzyka. Jednym z miejsc, w znaczący sposób wpływających na młodzież jest szkoła, która oprócz przekazywania wiedzy, promuje określony styl życia poprzez preferowanie na jej terenie określonych wartości, postaw i zachowań. Okres dorastania to okres w którym rośnie liczba doświadczeń osobistych i społecznych, co powoduje formułowanie się nowych wzorców relacji interpersonalnych. Rozwijają się nowe umiejętności pozwalające na kształtowanie się poczucia własnej kompetencji w osiąganiu nowego statusu społecznego. Wiążę się to z rozwojem możliwości osiągania nowych celów i kształtowania nowych zachowań. W okresie tym zachodzą zasadnicze zmiany w zakresie poczucia tożsamości osobistej i społecznej.
W naszym otoczeniu stykamy się z coraz to większą liczba rodzin, w których rosnący problem stanowi uzależnienie od alkoholu, przemoc fizyczna, psychiczna oraz różnego rodzaju inne nieprawidłowości. Młodzież wychowująca się w takich rodzinach często wykazuje:
- brak integracji z otoczeniem,
- problemy z komunikacją,
- asertywnością,
- samooceną.
To wszystko sprawia że ich start w przyszłość i próby samodzielnego radzenia sobie z problemami a także funkcjonowanie w społeczeństwie wypadają niekorzystnie. Osoby te często idą w ślady rodziców, chcąc rozładować narastające w nich frustracje sięgają po alkohol, niszczą cudze mienie wdają się w bojki lub próbują kradzieży. Młodzież pochodząca z rodzin dysfunkcyjnych przejawia nieumiejętność:
- podejmowania decyzji,
- kierowania własnym życiem,
- brak poczucia odpowiedzialności za czyny,
- zanik twórczej aktywności
Zaznaczyć należy, że w pracy z młodymi ludźmi pochodzącymi z rodzin dysfunkcyjnych, którzy ukończyli szkoły średnie istotnymi problemami są:
- zakłócenia sfery emocjonalnej
- nieumiejętne poszukiwanie pracy
- mało efektywne funkcjonowanie na rynku pracy
- nieumiejętność skutecznego zaprezentowania siebie pracodawcom
Dlatego też obszarem szczególnego wsparcia młodzieży wychodzącej na rynek pracy powinno być:
- rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji,
- rozwijanie zainteresowań,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości,
- wyposażenie ich w umiejętności psychospołeczne
To wszystko umożliwi im właściwa integrację ze środowiskiem, i tym samym prawidłowy start w dorosłe życie
Cel główny:
Aktywizacja społeczno-zawodowa absolwentów szkół średnich którzy chcą wyjść na rynek pracy.
Cele szczegółowe:
- zwiększenie samoświadomości na temat wykorzystania własnych zasobów-zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły,
- poznanie różnych form skutecznej komunikacji, umiejętności radzenia sobie ze stresem, rozwiązywanie konfliktów, problemów emocjonalnych i osobistych.
- Poszerzenie wiedzy na temat technik komunikacji interpersonalnej i umiejętność ich zastosowania.
Grupa osób objętych programem:
Wsparciem zostaną objęte osoby z wykształceniem zawodowym, średnim, którym należy umożliwić jak największe szanse na zatrudnienie. Brak odpowiednich kwalifikacji, konflikty rodzinne a także problemy z akceptacją i funkcjonowaniem w społeczeństwie spowodowały bardzo niekorzystny wpływ na ich rozwój psychiczny, społeczny a także zdrowotny. Spowo...
Komentarze (0)