ikona pliku docx

Pomoc humanitarna po wojnie czeczeńskiej notatki

przyczyny wybuchu wojny, krótki opis przebiegu wojny, wsparcie finansowe z UE, Polska Akcja Humanitarna dla Czeczeni, Międzynarodowe Prawo Humanitarne na tle konfliktu w Czeczeni


ocena: 4.0, 0
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 16.86 kB.


POMOC HUMANITARNA PO KLĘSKACH ŻYWIOŁOWYCH I WOJNACH

 WOJNA CZECZEŃSKA

Przyczyny wybuchu wojny

Zdławienie niepodległościowych aspiracji Czeczenów i przywrócenie „porządku konstytucyjnego” w zbuntowanej republice przez Rosjan.

Krótki opis przebiegu wojny

11 grudnia 1994 roku do republiki Czeczeni wkroczyły wojska rosyjskie, chcące przywrócić porządek konstytucyjny i zapobiec postępującym, nielegalnym z punktu widzenia prawa federalnego, działaniom separatystycznym na jej terenie.

Szturm na Grozny zaczął się w Sylwestra / 1 stycznia 1995 roku, ten dzień był również datą urodzin ówczesnego ministra obrony Rosji - Pawła Graczowa, zdobycie Groznego miało być jego prezentem urodzinowym… Rosjanie zajęli stolicę Czeczeni po ciężkich walkach w lutym 1995 roku. Ciekawostką jest to, że ich generał Lew Rochlin, odmówił przyjęcia tytułu Bohatera Rosji, ponieważ uznał, że zwycięstwo nad „własnymi obywatelami” nie było wielkim zaszczytem.

Od tego momentu rozpoczęły się walki z oddziałami separatystów, którym udało się wycofać i przegrupować w górskich rejonach republiki. W tych walkach Rosjanie często ponosili straty. Problemem dla rosyjskich sił były walki w miastach, do których rosyjscy żołnierze nie byli przygotowani oraz przeprowadzane przez Czeczenów ataki terrorystyczne na rosyjskie obiekty.

21 kwietnia 1996 roku w wyniku ataku rakietowego zginął przywódca separatystów Dżochar Dudajew, władzę po nim przejął Zelimchan Jandarbijew. Czeczeni po ataku na Rosjan odbili stolicę. Konflikt stał się przewlekły, w wyniku czego, 31 sierpnia 1996 roku w Chasawjurcie podpisano rozejm kończący pierwszą wojnę czeczeńską, dzięki któremu konflikt został odłożony na 5 lat.

Czeczenia wywalczyła nieodległość, choć przez nikogo nie uznawaną. Republika była w ruinie, władze nie potrafiły utrzymać porządku na jej terenie. Część rebeliantów w dalszym ciągu dążyła do walki z Rosjanami, wszystkie okoliczności sprzyjały eskalacji konfliktu z Rosją, który zagorzał na nowo w połowie 1999 roku…

Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej

7 kwietnia 2008 roku Komisja Europejska przyjęła projekt pomocy humanitarnej dla Czeczeni w wysokości 11 milionów dolarów. Wsparcie otrzymali przesiedleni wewnętrznie oraz uchodźcy w sąsiednich krajach a działania przygotowane w ramach akcji koncentrowały się na pokryciu kosztów powrotu przesiedleńców, zapewnieniu pomocy żywnościowej oraz medycznej, w tym podstawowej naprawy domów mieszkalnych. Fundusze zostały rozprowadzone przez Departament Pomocy Humanitarnej Komisji Europejskiej.

Polska Akcja Humanitarna w akcji

Od kwietnia 2000 roku w Czeczeni działa Stała Misja Polskiej Akcji Humanitarnej, głównymi celami realizowanymi w ramach misji są:

  1. przedszkola dla uchodźców

Dzieci w wieku przedszkolnym są najbardziej podatne na cierpienie i na psychologiczne szkody wojenne, a w obozie dla uchodźców są pozbawione jakiejkolwiek opieki. Ta sytuacja spowodowała, że PAH zdecydowała się podjąć natychmiastowe działanie.

  1. piecyki dla Groznego
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 16.86 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!