ikona pliku doc

POJĘCIE I DEFINICJE WYCHOWANIA notatki

notatka, wstęp definiujący wychowanie Etymologia pojęcia „wychowanie” Pojęcie wychowania Rodzaje wychowania Różnorodność definicji wychowania


  115 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 115
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 27.50 kB.


POJĘCIE I DEFINICJE WYCHOWANIA
Etymologia pojęcia „wychowanie”
„Wychowanie istnieje prawdopodobnie tak dawno jak cywilizacja, i objawia się we wszystkich rasach i pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Jest to więc olbrzymia masa faktów stanowiąca część socjalnego wychowania człowieka” (Z. Mysłakowski, 1964).
„Wychowanie” nie jest określeniem neutralnym, ale obciążonym treścią historyczną, społeczną, filozoficzną i historyczną.
? Analiza wychowania musi być odniesiona do jego treści, a więc nadawanych mu znaczeń.
„Wychowanie” w języku polskim – żywienie, utrzymywanie kogoś przez dostarczanie mu środków do życia: „dobrze kogoś chować” ? wychowanie odnoszono też do zwierząt i roślin: wychowywać psa, wychować kwiat, chować świnię (przeciwnie niż u I. Kanta: wychowanie zastrzeżone tylko dla człowieka, który może stać się człowiekiem tylko przez wychowanie; jest tylko tym, co wychowanie z niego czyni).
Starożytna Grecja: rozróżnienie trefein – pieczy nad chłopcem (żywienie, karmienie, pielęgnacja) od pedagogii – zabiegów, czynności i umiejętności związanych z jego formowaniem umysłowym i moralnym. Sofiści, V/IV wieku p.n.e. – paideia: czynności związane z wykształceniem ucznia w zakresie gramatyki, retoryki i dialektyki (obywatel! życie – zadaniem, paideia – środkiem jego realizacji). Paideia – nie tylko wyposażenie człowieka w niezbędną wiedzę. To ruch: nie tyle z cienia jaskini do światła idei, ale ruch wewnętrzny człowieka, zwrot, przebudzenie duszy, troska o duszę).
Pojęcie wychowania
Dopiero w XIX wieku – nadanie wychowaniu znaczenia e-dúcâre (łac.): wyciąganie, wydobywanie, wyprowadzanie ku górze. Pedagogika – stworzona przez J.F. Herbarta na początku XIX w. – do dziś nie wyeliminowała wieloznaczności pojęcia wychowania. Znaczenia zależne od przyjętej antropologii filozoficznej, aksjologii, ideologii, psychologicznej k
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 27.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!