ikona pliku doc

Podstawy chemioterapii i radioterapii notatki

Praca na farmakologie u dr W. Radziocha


  285 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 285
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 81.50 kB.


Podstawy chemioterapii i radioterapii.
     

Farmakologia
Szymon Raszka
W.S.Z. w Częstochowie
Pielęgniarstwo
Grupa LX09
W warunkach prawidłowych w ustroju istnieje ścisła równowaga miedzy śmiercią komórek a tempem podziałów komórkowych. W komórkach nowotworowych równowaga ta ulega zachwianiu, wskutek czego mniej komórek ginie, niż przybywa w wyniku podziałów mitotycznych. Niepohamowany wzrost jest związany z dużą niestabilnością genetyczną, utratą zdolności do różnicowania, nabyciem zdolności do naciekania (migracji) oraz kolonizacji (inwazji) obszarów prawidłowo zajmowanych przez inne rodzaje komórek.
Radioterapia (RT) polega na wykorzystaniu promieniowania jonizującego do celów leczniczych. W zależności od źródła promieniowania wyróżnia się:
      Teleterapię (TRT) - napromienianie z odległości, jedną, kilkoma, a nawet kilkunastoma wiązkami promieniowania, generowanymi przez tzw. Bombę kobaltową lub przyśpieszacz liniowy. Wykorzystuje się promieniowanie fotonowe (gamma lub X) lub cząsteczkowe (np. szybkie elektrony) o energii 1-30 MeV
      Brachyterapię (BRT) - aplikacja niewielkich źródeł promieniowania (radionuklidów) w postaci igieł, ziaren, kapsułek lub drutu na powierzchni skóry (BRT powierzchniowa), w przewodach lub jamach ciała (BRT dojamowa) lub w guzie nowotworowym i blisko otaczających go tkanek (BRT śródtkankowa). Najczęściej stosuje się izotopy radu, cezu, jodu, irydu, strontu, fosforu i złota.
      Radioterapię izotopową - metoda polegająca na dożylnym podaniu izotopów promieniotwórczych. Stosowana najczęściej w leczeniu raka pęcherzykowego tarczycy oraz czerwienicy prawdziwej.
Techniki Radioterapii:
      RT standardowa - polega na użyciu jednej lub większej liczby wiązek promieniowania o regularnym przekroju w kształcie prostych figur geometrycznych, których promienie centralne przecinają się w środkowym punkcie guza. Tę prostą i najczęściej wykorzystywaną technikę st
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 81.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!