ikona pliku odt

Pielęgnowanie chorego z ostrą niewydolnością krążenia notatki


  4611 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 4611
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 63,90 kB.


Określenie. Niewydolność serca jest atanem, w którym uszkodzone serce nie może zapewnić tkankom i narządom odpowiedniego przepływu krwi, dostosowanego do zmieniającego się zapotrzebowania organizmu. Niewydolność krążenia jest stanem, w którym układ krążenia z niewydolnym sercem nie może zaspokoić zmieniającego się zapotrzebowania tlenowego organizmu, mimo uruchomienia mechanizmów kompensacyjnych.
Przyczyny i podział niewydolności serca
Najczęstszą przyczyną niewydolności serca w Europie jest choroba niedokrwienna serca (zwłaszcza przebyty zawał serca). Odpowiada ona za prawie 70% przypadków niewydolności serca. Kolejną, co do częstości występowania, przyczyną jest nadciśnienie tętnicze/ szczególnie źle lub niesystematycznie leczone. Te dwie choroby często współistnieją, gdyż nadciśnienie jest ważnym czynnikiem ryzyka szybkiego rozwoju miażdżycy naczyń wieńcowych. Do innych przyczyn należą wady zastawkowe serca, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca. Do pozaser-cowych przyczyn i czynników nasilających lub wyzwalających niewydolność serca należą: cukrzyca, alkoholizm, infekcje (np. grypa, zapalenie płuc), nadczynność lub niedoezynność tarczycy, zatorowość płucna, niewydolność nerek, niedokrwi-stość, a takżedepresja.. Niewydolność serca mogą nasilać również czynniki zależne od pacjenta: nadmierny wysiłek fizyczny, nadwaga, nadmierne spożycie płynów, nieprawidłowe przyjmowanie leków.
Podziały niewydolności serca są dość liczne i zależą od przyjmowanych kryteriów odzwierciedlających odmienne aspekty tego złożonego zespołu klinicznego. Zależnie od przebiegu wyróżnić można niewydolność ostrą i przewlekłą, zależnie od nasilenia - łagodną, umiarkowaną i ciężką, zależnie od pierwotnie uszkodzonej komory - lewo- i prawokomorową, zależnie od typu uszkodzenia funkcji serca -skurczową i rozkurczową, zależnie od typu zaburzeń hemodynamicznych - zastoi-now
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 63,90 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!