ikona pliku odt

pielęgnacja pacjenta z odleżynami notatki

opieka na osobą z odleżynai


  105 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 105
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 20,05 kB.


Działania opiekuńcze nad osobą chorą i niesamodzielną
Temat: Rola opiekuna medycznego w pielęgnowaniu
pacjenta z odleżynami
Odleżyny stanowią poważny problem w pielęgnowaniu pacjenta. Jest to powikłanie dające dolegliwości bólowe, obniżające samopoczucie pacjenta i niosące niebezpieczeństwo poważnego zakażenia. Leczenie odleżyn jest długie i trudne.
Odleżyna powstaje gdy istnieje stały ucisk ciała lub tarcie skóry , szczególnie w tych okolicach, gdzie kości bezpośrednio uciskają tkanki miękkie. W ten sposób dochodzi do zahamowania lub ograniczenia krążenia krwi i ukrwienia tkanki. Efektem jest powstanie zaczerwienionych obszarów skóry, w obrębie których szybko dochodzi do obumierania tkanek. Im ucisk lub tarcie są silniejsze, odleżyny powstają szybciej.
Odleżyny to problem, z którym przychodzi się spotkać większości opiekunów osób starszych lub trwale unieruchomionych. Wbrew powszechnej opinii do powstania trudno gojących sie zmian na skórze może dojść już w przeciągu kilku godzin. Wiele czynników sprzyjających odleżynom, jak zaburzenia świadomości, brak możliwości samodzielnej zmiany pozycji czy niedożywienie występuje powszechnie u seniorów. Niespodziewana choroba powodująca nagły spadek aktywności podopiecznego i konieczność pozostawania w łóżku może łatwo pozostawić trwałe ślady w postaci zmian odleżynowych na skórze pacjenta.
Odleżyna to zmiana powstająca na skórze oraz w jej głębszych warstwach na skutek ucisku tkanek oraz ich niedokrwienia. Początkowo jedynym objawem jest miejscowe zaczerwienieni skory, które z czasem przestaje blednąć po ucisku, a następnie przekształca się w ubytki naskórka i otwartą ranę. Kolejne stadia obejmują drążenie odleżyny w głąb tkanek i stopniowo postępującą martwicę. Chociaż zmiany te mogą powstać właściwie w każdej okolicy narażonej na ucisk najczęściej znajdujemy je na piętach, kostkach przyśrodkowych stó
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 20,05 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!