ikona pliku pdf

Pielegnacja pacjenta z cewnikiem Foleya w domu notatki

Pielegnacja pacjenta z cewnikiem Foleya w domu


  375 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 375
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 130.42 kB.


Pielęgnacja pacjenta z cewnikiem Foleya w domu.
Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich Mgr Joanna Marczak
• Układ moczowy jest delikatny i podatny na infekcje. Zakażenie może pojawić się w każdym jego odcinku. Infekcje układu moczowego należą do nieprzyjemnych i krępujących dolegliwości. Zdarzają się często, zwłaszcza u kobiet.
Budowa i funkcje układu moczowego
Układ moczowy odpowiada za powstawanie, gromadzenie i wydalanie moczu. W jego skład wchodzą: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.
• Nerki usytuowane są na tylnej ścianie jamy brzusznej. Produkują mocz poprzez usuwanie z krwi zbędnych substancji. Powstały w ten sposób mocz wydostaje się z nerek i przepływa przez moczowody do pęcherza moczowego, gdzie jest gromadzony.
• Pęcherz moczowy wypełnia się moczem w ciągu kilku godzin. Mocz podczas mikcji wypływa z pęcherza moczowego i przez cewkę moczową wydostaje się na zewnątrz. Proces ten wymaga równoczesnego rozluźnienia mięśni cewki i skurczu mięśni pęcherza.
Cewniki urologiczne
• Cewnik jest małą plastikową rurką wprowadzaną do szyi pęcherza w celu odprowadzenia moczu. Z jednej strony jest zakończony zaokrąglonym końcem, przeważnie dwoma "oczkami"(otworami), czasami balonikiem zabezpieczającym cewnik przed wysunięciem się z szyi pęcherza moczowego. • Z drugiej strony cewnika znajduje się końcówka, którą podłącza się cewnik do worka zbierającego mocz, może znajdować się zawór przez który wprowadzany jest płyn do napełniania balonika.
Wskazania lecznicze
Cewnikowanie w celach leczniczych jest stosowane w przypadku utrudnienia wypływania lub zarzymania moczu w drogach moczowych. Najczęściej jest to spowodowane wadami rozwojowymi jak przerostowe zwężenie szyi pęcherza u chorych z pęcherzem neurogennym oraz wady zatoki moczowo-płciowej. Po niektórych zabiegach chirurgicznych i urologicznych konieczne jest pozostawienie cewnika na dłuższy czas w
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 130.42 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!