ikona pliku odt

Pedagogika notatki

o pedagogice


  385 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 385
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 13.01 kB.


      Pedagogika jest nauką o wychowaniu, której przedmiotem jest działalność wychowawcza, mająca na celu wyposażenie całego społeczeństwa a przede wszystkim młodego pokolenia w wiedzę, sprawności ogólne i zawodowe, zainteresowania, systemy wartości, postawy i przekonania oraz przysposobienie do oddziaływania we własny rozwój.
      Nazwa pedagogika wywodzi się z języka greckiego(paidagogos- „prowadzący chłopca”). Jest określeniem człowieka sprawującego opiekę nad zachowaniem i bezpieczeństwem chłopca uczęszczającego do szkoły. Pedagogiem był zwykle niewolnik, który opiekował się powierzonym mu przez swego pana synem. Pedagogiką zaś określano czynności wychowawcze pedagoga.
      Przez wieki pedagogika rozwijała się jako gałąź filozofii, wyodrębniając się z niej stopniowo w samodzielną naukę. Początki nowożytnej pedagogiki, wiążą się z nazwiskiem czeskiego pedagoga Jana Amos Komeńskiego, który w XVII wieku nakreślił problemy badawcze dla pedagogiki. Z początkiem XIX wieku Johann Friedrich Herbart niemiecki pedagog zwany „ojcem nowożytnej pedagogiki” oderwał pedagogikę od filozofii i oparł na etyce filozoficznej i psychologii.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 13.01 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!