ikona pliku doc

Parathormon notatki

:)


  215 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 215
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 212,50 kB.


PARATHORMON
Parathormon (PTH) jest hormonem polipeptydowym wytwarzanym w gruczołach przytarczycznych. Powstaje z pre-pro-PTH, który następnie przekształca się w pre-hormon i dalej we właściwy produkt. Niezwykłą jego cechą jest przystosowanie tempa rozpadu i syntezy do aktualnych potrzeb organizmu.
PTH stale wytwarzany w komórkach przytarczyc, może być magazynowany tylko w niewielkich ilościach, ponieważ ulega rozpadowi już w miejscu biosyntezy. Uwolniony do krwioobiegu ulega degradacji głównie w wątrobie. Wydzielanie PTH zależy od kalcemii. Im stężenie wapnia jest mniejsze, tym większe jest uwalnianie i stężenie PTH we krwi. Poza hipokalcemią wydzielanie tego hormonu ulega pobudzeniu pod wpływem zmniejszenia stężenia magnezu, agonistów receptorów β-adrenergicznych i prostaglandyn.
Działanie parathormonu
Najważniejszym działaniem parathormonu jest regulowanie ilości wapnia w płynach zewnątrzkomórkowych. Zwiększa on stężenie jonów wapnia we krwi, natomiast zmniejsza poziom fosforanów.
PTH wpływa bezpośrednio lub pośrednio na kości, nerki i jelita. W pierwszej fazie działa na kości, gdzie aktywuje proces zwany osteolizą. Wynikiem tego jest wzmożone uwalnianie wapnia z kości. W fazie drugiej pobudza komórki kościotwórcze (osteoblasty) przyczyniając się do odkładania i nowotworzenia kości. Jednocześnie wpływa na komórki kościogubne (osteoklasty), co przyczynia się do rozpadu kości.
Długotrwałe działanie PTH powoduje zwiększone stężenie wapnia w surowicy (hiperkalcemia), prawidłowy lub zmniejszony poziom fosforanów (normo- lub hipofosfatemia), nadmierne usuwanie wapnia z moczem (hiperkalciuria), a także zwapnienie miąższu nerkowego i kamicę nerek. PTH w nerkach hamuje zwrotną resorpcję fosforanów i wzmaga ich wydalanie z moczem oraz nasila resorpcję zwrotną wapnia i zmniejsza jego wydalanie z moczem.

PTH odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 212,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!