ikona pliku odt

oty.łość notatki

praca na temat otyłości


ocena: 4.0, 10
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 73.77 kB.


Otyłość pojawia się, gdy organizm otrzymuje większą ilość kalorii, niż ta którą jest w stanie spalić. Kalorie są niezbędne do życia oraz bycia aktywnym fizycznie. Aby utrzymać wagę, należy zrównoważyć energię, którą czerpiemy ze spożytego jedzenia z energią, którą zużywamy. Dostarczanie organizmowi większej ilości kalorii prowadzi do dodatniego bilansu energetycznego, co grozi przyrostem masy ciała i otyłością. Nierównowaga pomiędzy podażą kalorii a ich wykorzystaniem przez organizm jest różna w zależności od człowieka. Odpowiadać za nią może szereg czynników (np. uwarunkowania genetyczne i środowiskowe).
Czynniki genetyczne
Występowanie otyłości w rodzinie może wskazywać, że jest ona dziedziczna. Jednak dużą rolę odgrywają również wspólne dla rodzin nawyki żywieniowe i życiowe. Oddzielenie predyspozycji genetycznych od innych czynników jest często bardzo trudne. Mimo to nauka pokazuje związek pomiędzy otyłością a dziedzicznością.
Czynniki środowiskowe i społeczne
Do czynników środowiskowych należy zaliczyć nawyki życiowe, czyli upodobania żywieniowe osoby oraz poziom jej aktywności ruchowej. Ludzie zbyt często jadają poza domem, spożywają ogromne ilości jedzenia, w tym produktów o dużej zawartości tłuszczu. Częściej to smak a nie wartość odżywcza posiłku warunkuje jego spożycie. Problemem staje się również brak dostatecznej aktywności fizycznej.
Środowisko to również świat dookoła nas – np. dostęp do zdrowej żywności i miejsc, w których można pospacerować. Większość z nas dojeżdża dziś do pracy samochodem, mieszka w okolicy w której nie ma chodników, je poza domem lub zastępuje domowe jedzenie jedzeniem na wynos, a w pracy zajada się tłustymi i kalorycznymi przekąskami z automatu. Środowisko w małym stopniu dba o zdrowe nawyki żywieniowe.
Czynniki kulturowe
Podłoże kulturowe jest również jednym z czynników wpływający
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 73.77 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!