ikona pliku docx

opiekun spolegliwy notatki

opiekun spolegliwy


ocena: 4.0, 4
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17.43 kB.


OPIEKUN SPOLEGLIWY  WG T. KOTORBIŃSKIEGO

Spolegliwość pewność, możliwość polegania na kimś. Ktoś spolegliwy jest osobą na której można polegać, na kim można się oprzeć, to ktoś troskliwy, opiekuńczy, godny zaufania. Potocznie słowo to jest używane przede wszystkim w sensie "uległości" lub "podporządkowywania się innym". Pojęcie to zostało wprowadzone przez Tadeusza Kotarbińskiego w jego pracach na temat teorii skutecznego działania (prakseologia), zwłaszcza natomiast w pismach na temat etyki niezależnej. Termin pochodzi według autora od niemieckiego zuverlässig, i znany jest na Śląsku. Inne źródła wskazują na czeski przymiotnik spolegliwy, znaczący tyle co godny zaufania.

„Opiekun wtedy jest spolegliwy, kiedy można słusznie zaufać jego opiece, że nie zawiedzie, że zrobi wszystko, co do niego należy, że dotrzyma placu w niebezpieczeństwie i w ogóle będzie pewnym oparciem w trudnych okolicznościach".

Spolegliwy opiekun winien być życzliwie nastawiony wobec podopiecznych, wrażliwy na cudze potrzeby i skłonny do pomagania. Na podstawie tak skonstruowanego modelu dobrego człowieka Kotarbiński chciał udowodnić, że ten wzorzec nie spadł z zaświatów, ani nie jest jakimś echem niezmiennego ideału bytującego w rejonach czystych idei . Do przyzwoitego zachowania się nie jest więc potrzebna, według filozofa, wiara w ideał transcendentalny, ale zwykła wrażliwość, której kryteria zmieniają się w czasie. Kotarbiński bronił możliwości stworzenia etyki, która byłaby niezależna od poglądu filozoficznego lub religijnego i która mogłaby przetrwać nawet wtedy, gdy zniknie w nas przekonanie o słuszności jakiegokolwiek przekonania metafizycznego.

Według T. Kotarbińskiego oceny moralne większości ludzi, niezależnie od ich światopoglądu, wahają się według pięciu linii wahania:

1.  Męstwo tchórzostwo. Czcimy bohaterów, potępiamy zaś ludzi tchórzliwych.

2.  Dobre serce - zły człowiek. Szacunek zyskuje człowiek ofiarny, niechęć moralną budzi sobek,        egoista złośliwiec.

3. Prawość niespolegliwość. Prawość to postępowanie sprawiedliwie, prawdomówność, dotrzymywanie słowa.

4. Panowanie nad sobą - brak woli. Wysoko ceni się ludzi opanowanych, nisko  ludzi bez woli

5.  Szlachetność - niskie motywy. Podobają się zwykle moralne sublimacje motywów, w przeciwieństwie do motywacji prymitywnych

Ideał człowieka spolegliwego to zatem człowiek odważny, o dobrym sercu, ofiarny i życzliwy, zdolny do wzniesienia się ponad swój egoizm, a także prawy - sprawiedliwy, prawdomówny i dotrzymujący słowa, wysoce opanowany i o szlachetnych motywach. To człowiek, któremu można zaufać, który nie zawiedzie,  zrobi wszystko, co do niego należy  dotrzyma placu w niebezpieczeństwie i w ogóle będzie pewnym oparciem w trudnych okolicznościach], co wymaga nieraz określonej odwagi cywilnej. Serce opiekuna spolegliwego promieniuje  uczuciem na wszystkie istoty godne umiłowania, co więcej na wszystkie istot zdolne do przeżywania cierpień, i jego marzeniem jest, by świat był tak urządzony, żeby nikt nikomu nie był zmuszony zadawać ciosów sprowadzających nieszczęście, lecz żeby wszyscy wszystkim wzajemnie dopomogli w obronie przed klęska.

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17.43 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!