
opieka w połogu fizjologicznym notatki
Opis przebiegu połogu fizjologicznego oraz opieki pielęgniarskiej w czasie połogu i po cięciu cesarskim
2479 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 2479
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 77,50 kB.
Połóg to okres trwający 6 do 8 tygodni po porodzie, w którym organizmu powraca do stanu sprzed ciąży. W tym czasie cofają się prawie wszystkie zmiany, które zaszły w organizmie kobiety w czasie ciąży i porodu:
Cofanie się zmian ciążowych i porodowych
Gojenie się ran porodowych
Rozpoczęcie się i utrzymanie laktacji
Ponowne podjęcie czynności przez jajniki.
Połóg zaczyna się z chwilą urodzenia kompletnego popłodu. Połóg dzieli się na trzy okresy: bezpośredni- 24h po porodzie, wczesny, trwający 14 dni od porodu oraz późny, trwający od 2 do 6-8 tygodnia po porodzie.
Największe zmiany obserwuje się w obrębie dna macicy, powłok brzusznych, pęcherza moczowego oraz odbytnicy. Fizjologicznym zjawiskiem jest również wydzielanie w obrębie rany tzw. odchodów połogowych, które powinny mieć następujący wygląd :
- od 1 do 6 dnia - krwiste,
- w końcu 1 tyg. - brązowoczerwone,
- w końcu 2 tyg. - brudnożólte,
- w końcu 3 tyg. - wodnistosurowicze,
- po 4-6 tyg.powinny zaniknąć całkowicie.
W tym okresie szczególnie ważna jest higiena osobista. Kobieta powinna się często podmywać( najlepiej nieperfumowanym mydłem). Po każdym oddaniu moczu i stolca, krocze, srom i okolica odbytu powinny być umyte ruchem od przodu do tyłu, osuszone, a świeża rana może być przemyta płynem odkażającym. Aby czuć się pewnie położnica powinna zabezpieczyć się wkładkami( przepuszczającymi powietrze), nosić wyłącznie bawełnianą bieliznę, a jeżeli jest to możliwe w ogóle z niej zrezygnować (np. w trakcie leżenia pod przykryciem).Świeże powietrze ma w tym wypadku zbawienne działanie na proces gojenia rany. Podpaski powinny być bezwzględnie czyste i zmieniane w miarę potrzeb, ale nie rzadziej niż co 3-4godz. Oprócz bolesności w okolicy krocza kobieta może odczuwać uczucie drętwienia, trudność przy chodzeniu i siedzeniu, ogólną bolesność okolicy krocza i okolicy ogonowej. Ulgę może
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 77,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)