ikona pliku doc

OPIEKA PIELĘGNIARSKA NAD PACJENTAMI WYZNAJĄCYMI KATOLICYZM W OPARCIU notatki

OPIEKA PIELĘGNIARSKA NAD PACJENTAMI WYZNAJĄCYMI KATOLICYZM W OPARCIU O TEOREIĘ M. LEININGER


ocena: 4.0, 8
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 64.50 kB.


OPIEKA PIELĘGNIARSKA NAD PACJENTAMI WYZNAJĄCYMI KATOLICYZM W OPARCIU
O TEOREIĘ M. LEININGER


Medeline Leininger , pielęgniarka antropolog, która jako pierwsza zainicjowała i zapoczątkowała rozwój pielęgniarstwa transkulturowego. Przeświadczenie o konieczności poznania kultury z jakiej wywodzi się pacjent, nabrała pielęgnując chore psychicznie dzieci w latach 50- tych. Leininger uważała, że żadna jednostka nie może być widziana i rozumiana bez brania pod uwagę jej korzeni społeczno- kulturowych, dlatego pielęgniarka powinna być wrażliwa na krąg kulturowy pacjenta. W swej teorii wykorzystała dwa podstawowe pojęcia : kultura i pielęgniarstwo transkulturowe.
Majda A., Zalewska- Puchała J., Ogórek-Tęcza B.: Pielęgniarstwo transkulturowe, PZWL, Warszawa 2010, s.2
Kultura według M. Leininger to wzorzec, według którego grupy ludzi żyją, odczuwają i myślą. Kultura to również wszystkie sposoby radzenia sobie z problemami danej grupy, która odzwierciedla się w języku, ubraniach, tradycjach, obyczajach oraz dobrach materialnych.
Pielęgniarstwo transkulturowe zaś związane jest z modelami, które umożliwiają dokładną ocenę indywidualnych potrzeb i dostarczają odpowiednią opiekę do pacjenta wywodzącego się z innej grupy kulturowej niż pielęgniarka.
Medeline Leininger podkreślała, że każdy pacjent ma prawo, aby go rozumiano również w zakresie jego społeczno- kulturowego pochodzenia, a nie tylko fizycznych i psychicznych potrzeb. Wyróżniła ważne pojęcia dla swojej teorii: troskliwość, pielęgniarstwo, człowiek, zdrowie i środowisko.
„Troskliwość pielęgniarską” M. Leininger uznała za pojęcie najbardziej nadrzędne- stwierdzając, że to właśnie ono określa naturę pielęgniarstwa i u swoich podstaw ma dominujące wartości etosu pielęgniarskiego. Troskliwość odgrywa podstawową rolę w leczeniu i doprowadzaniu do wyleczenia, gdyż nie ma wyleczenia bez troskliwości.
Piel
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 64.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!