ikona pliku doc

opieka paliatywna notatki

n oatraka


  115 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 115
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 215.00 kB.


ONKOLOGIA - PODSTAWOWE WIADOMOŚCI
Onkologia (z gr. όγκος = gruda, masa, nadęcie + λόγος = nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem.
Onkologia kliniczna - dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem systemowym przyczynowym oraz wspomagającym chorych na nowotwory. W Polsce onkologia kliniczna jest podstawową specjalnością lekarską.
Medycyna paliatywna (łac. pallium - płaszcz) – dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez:
      złagodzenie objawów choroby;
      eliminowanie bólu;
      wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych.
Dział medycyny paliatywnej obejmuje głównie chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Opieka paliatywna powinna być sprawowana przez wykwalifikowany zespół wielodyscyplinarny, posiadający bogate doświadczenie medyczne i pozamedyczne.
Chemioterapia – metoda systemowego leczenia nowotworów złośliwych za pomocą leków cytostatycznych.
Hormonoterapia - metoda leczenia nowotworów, w których etiologii uczestniczą czynniki hormonalne. Opiera się na zmianie środowiska hormonalnego, co hamuje wzrost nowotworów hormonozależnych.
Radioterapia - metoda leczenia nowotworów złośliwych za pomocą promieniowania jonizującego. Stosowana w onkologii do leczenia choroby nowotworowej oraz łagodzenia bólu związanego z rozsianym procesem nowotworowym, np. w przerzutach nowotworowych do kości. Radioterapia jest specjalnością lekarską w obrębie onkologii.
KANCEROGENEZA (ETAPY)
Kancerogeneza czyli powstawanie nowotworu jest procesem wieloetapowym. Wyróżnia się następujące etapy kancerogenezy:
      Inicjacja – w tym eta
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 215.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!