ikona pliku doc

opieka paliatywna notatki

Bóle nowotworowe


ocena: 4.0, 10
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 17.19 kB.


BÓLE NOWOTWOROWE
BÓL — jest przykrym zmysłowym i emocjonalnym doświadczeniem wywołanym rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek~ bądź jedynie opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia.
Ból zawiera dwie składowe:
•       proces czuciowy zapewniający czasowa, przestrzenną ijakościową informacje przekazywana do mózgu — wrażenie zmysłowe oraz
•       proces afektywny związany z wywołanym uszkodzeniem tkanek odczuciami w postaci negatywnie zabarwionych emocji (niepokój, strach, smutek) wyrażających zagrożenie dla całej osobowości ludzkiej — sfery cielesnej, psychosocjalnej i duchowej.
Elementy patofizjologii bólu nowotworowego
Powstawanie bólu nocyceptywnegO zachodzi w czterech etapach.
Transdukcja — oznacza proces powtarzania bodźca bólowego ( mechanicznego, chemicznego) na impuls elektryczny, przewodzony do wyższych pięter układu nocycepcji w procesie transmisji.
Na etapie transmisji informacja nocyceptywna podlega modulacji, czyli oddziaływaniu procesów torujących oraz hamujących. W ostatnim etapie informacja bólowa przekazywana jest do kory mózgowej, gdzie ma miejsce percepcja bólu.
Transdukcia bodźców bólowych:
Bóle nocyceptywne — powstają na skutek aktywacji receptorów bólowych, które znajdują się m.in. w skórze, mięśniach, tkance łącznej, w tkankach olwłonaczyniowych, okostnej, podwięziach, ścięgnach, torebkach stawowych, w ścianie i torebkach narządów wewnętrznych, w błonach surowiczych, oponach mózgowo-rdzeniowych, w ścianie zatok żylnych mózgu, w rogówce i innych strukturach organizmu. Receptory te są wrażliwe na bodźce mechaniczne, chemiczne lub termiczne. Niektóre z nich odpowiadają na bodźce mechaniczne dopiero po wystąpieniu reakcji zapalnej w otoczeniu. Uszkodzenie tkanki prowadzi do uwolnienia mediatorów reakcji zapalnej, takich jak: prostaglandyny, leukotreiny, bradykinina, serotonina, histamina i inne. Jedne z nich prowadza do wystapienia bezpośrednio rea
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 17.19 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!