ikona pliku doc

opieka nad umirającym notatki

opieka nad umierającym - referat stron 6


  1139 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 1139
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 74,50 kB.


OPIEKA NAD UMIERAJĄCYM
Umieranie stanowi końcowy akt życia wszystkich istot żyjących. Proces umieranie i opieka w tym czasie nad umierającym i nad jego bliskimi uważane jest za ważną sprawę. Jakkolwiek śmierć czeka każdego człowieka, to jednak na okoliczność tę czyni się najmniej przygotowań. Prawdą jest także, że chociaż każdy chory powierzony opiece pielęgniarek musi w końcu umrzeć, to fakt ten nie odgrywa żadnej roli w planowaniu potrzebnej opieki. Przyjmuje się z góry, że chory będzie zdrowiał, zatem wszystkie wysiłki kierowane są na osiągnięcie tego celu.
Najważniejsze w opiece nad chorym umierającym jest rzeczowe zdanie sobie sprawy z istniejącej sytuacji. Chory umiera. Stwierdzenie to nie oznacza przyjęcia postawy defetystycznej, lecz myślenie racjonalne, które jest w stanie jedynie zapewnić choremu właściwe leczenie i odpowiednie pielęgnowanie w stosunku do chorego.
Potrzeby chorego zawierają się zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej oraz zmieniają się równolegle z postępem choroby, często z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Pielęgniarka musi zdawać sobie z tego sprawę i odpowiednio modyfikować swe postępowanie.
Początkowo chory prawdopodobnie nie dopuszcza do siebie myśli o ciężkości choroby, wprost przeciwnie, ucieka w świat ułudy, licząc na wyleczenie, i układa plany na przyszłość. Co więcej chory żąda potwierdzenia swych nadziei ze strony otoczenia i nie pozwala sobie nadziei odebrać. Dlatego w tym okresie nie należy go wyprowadzać z błędu, ale jednak dawać mu odczuć, że jest to optymizm ostrożny. Nie wolno czynić żadnych nierealnych obietnic ani nieroztropnych zapewnień. W miarę postępu choroby chory sam zacznie mieć wątpliwości i obawy, że nie wszystko przebiega w dobrym kierunku, przy czym chwilom zwątpienia towarzyszyć będą wybuchy gniewu i rozdrażnienia. Wybuchy gniewu chorego mogą być kierowane do "nich": do Boga, szpitala,
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 74,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!