ikona pliku doc

odleżyny, wpływ diety na leczenie odleżyn notatki

wpływ diety na leczenie odlezyn


ocena: 4.0, 8
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 35.00 kB.


Temat; żywienie stosowane w profilaktyce i leczeniu odleżyn
U pacjentów hospitalizowanych.
Co to jest odleżyna ?
Konsekwencją przedłużonego unieruchomienia na twardym podłożu chorych w bardzo złym stanie ogólnym, wyniszczonych chorych z porażeniami i niedowładami, zwłaszcza po urazach rdzenia kręgowego jest powstanie odleżyn. Odleżyny to poprzedzone zaczerwienieniem ogniska martwicy, często przechodzące w stan głębokiego owrzodzenia. Stan ten może dotyczyć wszystkich warstw ciała pacjenta począwszy od naskórka na tkance kostnej kończąc. Powstałe owrzodzenia odleżyno we są trudno gojącymi się ranami, które przysparzają choremu dodatkowych cierpień, prowadzą do poważnych powikłań: odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych, zapalenia kości, posocznicy, niekiedy są przyczyną śmierci.
Jaki wpływ ma żywienie w profilaktyce i leczeniu odleżyn ?
Otóż, badania wykazały istotną zależność pomiędzy stanem odżywienia, a ryzykiem rozwoju odleżyn. Największy wpływ ma niedostateczna podaż lub nieprawidłowe wchłanianie białek i kalorii tj. niedożywienie białkowo-energetyczne. Nie powoduje ono bezpośrednio powstania odleżyny, ale jest przyczyną powstawania patologicznych stanów zwiększających ryzyko powstawania odleżyn, w tym między innymi utraty beztłuszczowej masy ciała, ścieńczenia podskórnej tkanki tłuszczowej i atrofii mięśni. Ponadto doprowadza do osłabienia , spadku mobilności i apatii.
Niedożywienie zwiększa ryzyko rozwoju odleżyn prawie dwukrotnie, a także zwiększa stopień uszkodzenia tkanek oraz wydłuża czas gojenia się ran odleżynowych.
Szczególnie narażone na niedobory pokarmowe są osoby starsze, chorzy z wieloukładowym obrazem chorób, chorzy na nowotwory oraz pacjenci przez dłuższy czas hospitalizowani. Obecność rozległej, sączącej się rany i przewaga katabolizmu u przewlekle chorych nasila stan niedożywienia, który potem trudno odwrócić.
Celem działań me
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 35.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!