ikona pliku odt

odleżyny- profilaktyka i leczenie notatki

Odleżyna (decubitus) jest to ograniczona martwica tkanek, powstałych w wyniu zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem wywieranym na ciało chorego, a w wyniku tego na naczynia żylne i tętnicze. Stan ten może dotyczyć wszystkich warstw ciała od naskórka, całej grubości skóry, tkanki podskórnej, mięśni aż do kości. W otoczeniu odleżyny toczy się zwykle proces zapalny, czesto występują zachyłki z wydzieliną ropną sięgające nieraz na znaczną odległość. Przysparza to choremu dodatkowych cierpień i prowadzi do poważnych powikłań m.in. zkażenie, posocznica, zapalenie szpiku i kości, przetoki, rak. Czas w którym powstają odleżyny jest ściśle związany z innymi czynnikami które mają wpływ na powstanie odleżyny. Może się wahać od dwóch do kilku godzin. PATOMECHANIZM Zasadniczy wpływ na powstanie odleżyny mają 3 czynniki - ciśnienie proste - boczne siły ścinające - tarcie


  55 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 55
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 29.67 kB.


Odleżyna (decubitus) jest to ograniczona martwica tkanek, powstałych w wyniu zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem wywieranym na ciało chorego, a w wyniku tego na naczynia żylne i tętnicze. Stan ten może dotyczyć wszystkich warstw ciała od naskórka, całej grubości skóry, tkanki podskórnej, mięśni aż do kości. W otoczeniu odleżyny toczy się zwykle proces zapalny, czesto występują zachyłki z wydzieliną ropną sięgające nieraz na znaczną odległość. Przysparza to choremu dodatkowych cierpień i prowadzi do poważnych powikłań m.in. zkażenie, posocznica, zapalenie szpiku i kości, przetoki, rak.
Czas w którym powstają odleżyny jest ściśle związany z innymi czynnikami które mają wpływ na powstanie odleżyny. Może się wahać od dwóch do kilku godzin.
PATOMECHANIZM
Zasadniczy wpływ na powstanie odleżyny mają 3 czynniki
- ciśnienie proste
- boczne siły ścinające
- tarcie
Ciśnienie proste jest to ucisk wywierany na tkanki miękkie z jednej strony przez kościec, z drugiej przez twarde podłoże. Gdy przekroczy ono wartość 32 mm Hg, tzn prawidłowe ciśnienie włośniczkowe, następuje wzrost ciśnienia śródtkankowego, co upośledza mikrokrążenie i zmniejsza wysycenie tkanek tlenem. Obserwuje się wyraźną zależność szybkości powstania odleżyny od wartości ciśnienia wywieranego – gdy przekroczy ono 70 mm Hg odleżyny rozwijają się juz po 2 – 3 godzinach.
Boczne siły ścinające powstają w wyniku zsuwania się pocjenta w łóżku, podczas gdy skóra pozostaje nieruchoma w stosunki do podłoża. Dzieje się to gdy w ułożeniu na wznak głowa jest uniesona pod kątem większym niż 30 stopni w stosunku do długiej osi ciała. Powoduje to zagięcie naczyń w głębokich częściach powięzi powierzchownej okolicy krzyżowej, zakrzepicę i oddzielenie się skóry właściwej.
Tarcie powstaje w wyniku oporów przy ruchu dwóch stykających się powierzchn
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 29.67 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!