ikona pliku doc

obróbka skrawaniem notatki

opis większości zagadnień związanych z obróbką skrawaniem


  268 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 268
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 63.00 kB.


Wierceniem nazywamy sposób obróbki skrawaniem polegający na wykonywaniu otworów jedno lub dwuostrzowym narzędziem (wiertłami). Wiercenie charakteryzuje się tym, że proces skrawania zachodzi dzięki dwóm ruchom podstawowym, tzn. głównemu(obrotowemu) i pomocniczemu(prostoliniowemu).
Spośród kilku typów wierteł(wiertła piórowe, kręte, z prostymi rowkami wiórowymi, do głębokiego wiercenia,) najpowszechniej są stosowane wiertła kręte. Spośród czynników określających geometrię ostrza istotne znaczenie mają kąty natarcia, przyłożenia kąt ostrza ,kąt przystawienia oraz kształt i wymiary poprzecznej krawędzi skrawającej. Jak wiadomo kąt natarcia zależy od kąta pochylenia rowka wiórowego , a kąt przyłożenia wynika z metody ostrzenia.
Rozwiercaniem nazywamy sposób obróbki otworów narzędziami wieloostrzowymi z dokładnością większą niż za pomocą wiertła. Rozwiercanie dzieli się na: Rozwiercanie wstępne(rozwiercanie zgrubne i średnio dokładne). Rozwiercanie wykańczające rozwiercenie(dokładne i bardzo dokładne). Wiertarki dzielimy na: wielowrzecionowe, rewolwerowe, promieniowe, stojakowe.
Przeciąganie jest sposobem obróbki skrawaniem, który polega na tym, że naddatek na obróbkę skrawany jest narzędziem wieloostrzowym tak ukształtowanym, że każde następne ostrze jest wysunięte względem poprzedzającego określoną wielkość w kierunku prostopadłym do długości przeciągania.Przeciąganie należy do bardzo wydajnych sposobów obróbki skrawaniem. Jest ono typowym procesem obróbki seryjnej i masowej otworów różnego kształtu(okrągłych, wielorowkowych, wielokątnych itp.). W większości przypadków przeciąganie jest końcową fazą obróbki powierzchni. Wysoka wydajność przeciągania wynika z osobliwości konstrukcji narzędzia, który ma jednocześnie ostrza przystosowane do skrawania zgrubnego, wykańczającego i wygładzającego.
Frezowanie jest to sposób obróbki skrawaniem w którym na
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 63.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (1)

  • 2008-10-27 18:10:17

    super ściąga, życie mi nią uratowano:):D

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!