ikona pliku doc

nowoczesne opatrunki notatki

krótka notatka na temat nowoczesnych opatrunków do stosowania na odleżynę


  75 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 75
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 30.00 kB.


Temat ; Nowości w opatrunkach służących do pielęgnacji odleżyn. Przypomnienie zasad pielęgnacji ran odleżynowych w zależności od etapu rozwoju i gojenia się odleżyny.
Termin odleżyna pojawił się po raz pierwszy w późnym średniowieczu i pochodzi od łacińskiego słowa decumbre co oznacza leżeć płasko. Wynika z tego ,że już wtedy postrzegano związek powstania odleżyn z unieruchomieniem. Znaczenie innych czynników mających wpływ na powstanie odleżyn zaczęto dostrzegać w połowie XIX w.Od tego czasu poznano i opisano w znacznie szerszym zakresie patomechanizm rozwoju odleżyn ,czynniki zwiększające ryzyko ich powstawania oraz różnorodne sposoby prewencji, pielęgnowania i leczenia
Odleżyna jest obszarem martwicy tkanek , powstałym na wskutek długotrwałego ucisku. Aby ucisk spowodował nieodwracalne zmiany martwicze musi trwać bez przerwy przez dłuższy okres czasu , tzn. przynajmniej 2-3 godziny .Ucisk o ciśnieniu przekraczającym nawet znacznie skurczowe ciśnienie krwi ,trwający krótko i z przerwami ,nie spowoduje w organizmie większych szkód.
Do odleżyn dochodzi najczęściej w okolicach których kość kontaktuje się bezpośrednio ze skórą. Do tych okolic należy zaliczyć: krętarze większe kości udowej, kość krzyżową, kostki goleni, wyrostki kolczaste kręgosłupa. Przy ułożeniu w pozycji grzbietowej odleżyny mogą powstać także na potylicy, małżowinach usznych a także w okolicy łokci.
Pielęgniarka przystępując do opieki nad pacjentem powinna szczególną uwagę zwrócić na czynniki ryzyka wystąpienia odleżyn u danego pacjenta i zaplanować odpowiednio intensywną pielęgnację przeciwodleżynowa. Dobrze znaną nam wszystkim metodą oceny stopnia zagrożenia powstania i rozwoju odleżyn jest skala wg duglasa
Chciałabym przypomnieć że odleżyny klasyfikowane są u nas wg Torensa
Dzięki prowadzeniu w naszym szpitalu standardu profilaktyki i pielęgnacji odleżyn uzyskaliśmy nastę
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 30.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!