ikona pliku doc

Modele warunkowania notatki

Referat na temat: Opisz zasady uczenia się w modelu warunkowania. Warunkowanie klasyczne i instrumentalne.


  360 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 360
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 50.00 kB.


TEMAT: Opisz zasady uczenia się w modelu warunkowania.
     
W definicji podanej przez Andersona uczenie się jest procesem, poprzez który na skutek doświadczenia zachodzą względnie trwałe zmiany w potencjale zachowaniowym. Z tej definicji wynika, że uczenie się prowadzi do zmiany, która jest kluczowa dla uczenia się. Jeśli rzeczywiście się czegoś nauczymy, jesteśmy po tym chociaż trochę inni, niż byliśmy przedtem. Zawarte w definicji określenie „potencjału zachowaniowego” oznacza, że nie musimy od razu stosować tego, czego się nauczyliśmy. Liczy się, że możemy tą zdobytą wiedzę wykorzystać w tedy, gdy sami tego chcemy. Natomiast „względna trwałość zmian” oznacza, że nie można traktować jako uczenia się przemijających zmian w naszym zachowaniu, które mogą być wywołane np. zmęczeniem.
Przytoczona wyżej definicja wiąże uczenie się z zachowaniami. Koncentracja na zachowaniach ma swoje początki w nurcie zwanym behawioryzmem, który zakładał, że nie ma sensu próbować zrozumieć co dzieje się w mózgach, a zatem i w umysłach organizmów podczas uczenia się, skoro nie ma do tego bezpośredniego dostępu. Behawioryści uważali, że należy skupić się na tym, co daje się zaobserwować i badać według naukowych rygorów, czyli na zachowaniach, a konkretniej na zmianach zachowań. Czyniąc to, behawioryści koncentrowali się głównie na dwóch mechanizmach: warunkowaniu klasycznym oraz warunkowaniu instrumentalnym.
WARUNKOWANIE KLASYCZNE
Pojęcie warunkowania klasycznego zostało ukształtowane m.in. pod wpływem badań rosyjskiego fizjologa, Iwana Pawłowa, dlatego określa je się czasem warunkowaniem pawłowowskim. Jest to proces, w którym początkowo obojętny bodziec nabiera właściwości wywoływania reakcji przez skojarzenie z bodźcem, który wywołuje już podobną reakcję.
Najbardziej znanym i podstawowym przykładem warunkowania klasycznego jest wykonany przez Pawłowa eksperyment dotyczący
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 50.00 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!