ikona pliku doc

Metody aktywizujące dziecko niepełnosprawne notatki

opis metod aktywizujących dziecko niepełnosprawne


ocena: 4.0, 6
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 118.50 kB.


O metodach aktywizujących słów kilka…
     
Zabawa jest nauką – nauka jest zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.
      Metody aktywizujące pracę uczniów uznawane są przez współczesnych dydaktyków za naczelną zasadę nauczania – uczenia się. Aktywność i twórczość stanowi naturalną wrodzoną potrzebę i cechę każdego człowieka. Nie sposób nie potraktować tej myśli jako swoistej wskazówki do efektywnej pracy pedagoga.
Aktywność człowieka ma określony kierunek, wyznaczony przez cel. Im ciekawszy cel, tym silniejsze emocje, a co za tym idzie większe zainteresowanie i motywacja. Efektywność uczenia się wyraźnie się zwiększa, gdy zaangażowane są umysł i emocje. Dlatego twórczy nauczyciel umożliwia uczniom uczenie się poprzez działanie, które pozwala uaktywnić twórczy potencjał.
Pamiętajmy ile zapamiętuje uczeń!
      - 10 % - tego, co słyszy
      - 20% - tego, co widzi
      - 40 % - tego, o czym dyskutuje
      - 90 % - tego, co robi – UCZENIE PRZEZ DZIAŁANIE
Nie jest to wniosek współczesnych. Już Konfucjusz twierdził: „słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem”.
O metodach aktywizujących można znaleźć naprawdę wiele publikacji. Sedno tkwi w tym by nauczyciel – czy to młody, czy dźwigający bagaż wieloletnich doświadczeń, potrafił skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą stosowanie metod, które nie zastępują tradycyjnych sposobów nauczania, a jedynie je uzupełniają.
Metod i technik aktywizujących istnieją tysiące. Słusznie ktoś zauważył: „ ilu jest twórczych pedagogów tyle wspaniałych metod pracy”.
W tym miejscu nasuwa się pytanie o odmienność pojęć metoda i technika aktywizująca. W literaturze odnajdujemy takie oto zdanie: gdyby ktoś zapytał o różnicę między metodą aktywną a techniką aktywną, to zachodzi ona głównie w wymiarze emocjonalnym: aktywna metoda to z definicji takie działani
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 118.50 kB. Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!