
metodologia badań pedagogicznych - kwestionariusz notatki
wykład:2 dnia 14.03.2009
950 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 950
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 31,50 kB.
Metodologia badań pedagogicznych dnia: 14 marzec 2009
Wykład: 2
Temat : Podstawowe narzędzia badawcze ? Kwestionariusz
Kwestionariusz ? narzędzie badawcze do przeprowadzania ankiet.
Wstęp ? informacja ( kto badanie przeprowadza) , w jakim celu ( co stanie się z wynikami badań ? trzeba wiedzieć kto ma dostęp do wyników), poinformować , że badanie jest poufne i anonimowe.
Pytania najistotniejsze z punktu widzenia problemu badawczego ( nie zaczynamy od metryki !!! Metryka na końcu ankiety!!!! ? wiek, płeć , dochód, zamieszkanie).
Rodzaje pytań:
Zamknięte ? respondent wybiera odpowiedź z podanej przez badacza propozycji. Propozycje te nazywamy kafeterią odpowiedzi ( Czy pani lubi mówców? ? zdecydowanie tak, - raczej tak, - raczej nie, - zdecydowanie nie, - trudno powiedzieć). Możliwych odpowiedzi nie może być zbyt wiele i muszą być w miarę wyczerpujące. Np. czym objawia się przestępstwo? A) patologie, b) bezrobocie ?. itd.
Otwarte ? pytania w których prosimy badanego o swobodną odpowiedź na dany temat. Zaletą pytań jest to , że uzyskujemy wiarygodną informację i faktyczną opinie badanego. Wadą natomiast ? niechęć do udzielania odpowiedzi wynikające z dużego wysiłku oraz są problemy przy analizie problemu badań ? klasyfikacji/ kategoryzacji. Po odczytaniu ankiet tworzymy klasyfikację np. Tradycjonalista, umiarkowany tradycjonalista, konserwatysta itd.
Puste ? sprawdzające wiarygodność respondentów ? pytania o rzeczy , które nie istnieją i sprawdzanie czy badany odpowie na nie. NP. Co pan myśli o stowarzyszeniu ?? Jeśli odpowie oznacza , że jest niewiarygodny lub w połowie. Jeśli nie ma zdania jest wtedy wiarygodny. Pytania takie są kierowane zwykle na temat piosenkarzy, filmowców itp.
Filtrujące ? mają za zadanie wyselekcjonowanie respondentów , którzy spełniają określone parametry. Określamy , kto ma być o
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 31,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)