
metodologia badań pedagicznych- wykład notatki
notatki z dnia 19.04.2009 r.
794 osób zadowolonych z pobrania
ocena: 4.0, 794
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 26,50 kB.
Metodologia badań pedagogicznych, Wykład , 19.04.2009 r.
Metoda badawcza.
Badania typu ?case study?, czyli badanie indywidualnego przypadku.
Istota tego badania polega na możliwie kompleksowym dogłębnym zbadaniu jakiegoś przypadku , np. małżeństwo, instytucja społeczna, konkretna osoba, ale też jakiś pogląd, jakaś decyzja i jej skutki.
Specyfika tego badania jest ujęcie tego zjawiska ?tu? i ?teraz?, np. konkretna decyzja, np. Prezydenta RP- dot. wyjazdu.
Trzecią specyficzną cechą tego badania jest dążenie do odpowiedzi jakie na chwilę obecną były przyczyny i skutki konkretnie decyzji, poglądów.
Analiza danych zastanych:
Dane zastane są to źródła nie wywołane przez badacza ale stanowiące wytwór społeczeństwa. Wyróżniamy trzy źródła danych zastanych:
Materiały znajdujące się w archiwach rodzinnych, tj. pamiętniki, listy, zdjęcia, filmy- korzystanie z nich tylko za zgodą rodziny.
Materiały znajdujące się w różnych urzędach, np. statystyki, ustawy, rozporządzenia, dokumenty handlowe, itp.
Dane ogólnie dostępne i okolicznościowe, np. książki telefoniczne, adresowe, ulotki, plakaty, wszystkie informacje w Internecie.
Trudności i wady materiałów dostępnych ? danych zastanych /głównie dotyczy to danych urzędowych/; WADY!!!
bark istotnych z punktu widzenia socjologa czy pedagoga informacji;
terminy w urzędowych statystykach zwłaszcza w analizach przekrojowych mogą mieć różne znaczenia i nie zawsze odpowiadać terminom stosowanym przez pedagoga czy tez socjologa.
Analiza treści ? jest badaniem zarejestrowanych ludzkich przekazów ludzkich przekazów zmieniająca do uzyskania odpowiedzi na klasyczne pytanie badawcze, kto mówi?, do kogo?, jak i z jakim skutkiem?. Typowym przykładem zastosowania analizy treści jest analiza spotów reklamowych. Istotnym problemem przy analizie treści jest wybór pomiędzy ilością a jakością.
To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 26,50 kB. Pobierz całą treść w pliku.
Komentarze (0)