ikona pliku docx

leki ratownictwo notatki

leki


ocena: 4.0, 6
Poniżej zobaczysz niesformatowany początek pliku. Cały plik zajmuje 0 .


1) Aminophyllinum (Eufilina, Teofilina)0,25g/ amp

Zastosowanie: Leczenie skurczu oskrzeli związanego z: astmą oskrzelową, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, rozedmą płuc, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Działanie: Aminofilina poprawia kurczliwość przepony, poprawia wentylację płuc, przyspiesza ruch rzęsek oskrzelowych.

Dawkowanie: dożylnie 250 mg powoli

2) Amiodarone (Cordarone)0,15g/ amp.

Zastosowanie: Komorowe i nadkomorowe zaburzenia rytmu.

Działanie: Zmniejsza zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, prawdopodobnie wpływa rozszerzająco na naczynia wieńcowe.

Dawki: VF/VT  300 mg po 3 defibrylacji, gdy pacjent stabilny 150-300 mg we wlewie w ciągu 20-60minut. Rozcieńczamy w 5%glukozie.

3) Atropinum sulfuricum (Atropina) 0,001g/ amp.

Zastosowanie: Bradykardia, stany skurczowe jelit, układu moczowego, kolka żółciowa , zatrucie insektycydami fosfoogranicznymi i niektórymi grzybami.

Działanie: Rozszerza źrenicę, podwyższa ciśnienie płynu w gałce ocznej, hamuje wydzielanie gruczołów - potowych, łzowych, ślinowych, śluzowych, nieznacznie rozszerza oskrzela. Hamuje wpływ nerwu błędnego na układ sercowo-naczyniowy, przyspieszając czynność serca. Rozszerza naczynia krwionośne skóry, powodując jej zaczerwienienie. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowodów i pęcherza moczowego. Posiada działanie ośrodkowe, wywołując w zależności od dawki stan pobudzenia lub depresji.

W bradykardii miareczkujemy po 0,5 mg do 3 mg iv

Nie podajemy u pacjentów po przeszczepie serca bo serce jest odnerwione i nie działa.

4) Epinepherine (Epinefryna, Adrenalina) 1mg/ 1ml DOMIĘŚNIOWO, DOŻYLNIE, DOSZPIKOWO,

Działanie: Powoduje skurcz naczyń, a w konsekwencji podniesienie ciśnienia tętniczego. Przyspiesza czynność serca i zwiększa pojemność minutową, w nieznaczny sposób wpływając na rozszerzenie naczyń wieńcowych (działanie dwufazowe: najpierw je zwęża, aby następnie rozszerzyć). Rozszerza też źrenicę i oskrzela; przyspiesza oddychanie.

Wskazania i dawkowanie: NZK 1mg , stan astmatyczny2-10mcg/min, wstrząs anafilaktyczny 0,5 mg głęboko im

5)Benzodiazepiny: działanie przeciwlękowe,  p/drgawkowe, nasenne

Stosowanie: w napadzie padaczkowym, w celu opanowania agresji i pobudzenia, a także do RSI i kardiowersji.

-relanium 10mg iv im

-relsed 5 i 10mg pr

-diazepam i midanium 5mg iv im

-clonazepam I midazolam 1 mg iv im

-dormicum 7.5mg po

-flused 5mg  iv pr

6) Hydrocortisone rozcieńczamy w dwuwęglanach

Działanie: przeciwalergiczne. Po podaniu dożylnym działa prawie natychmiast, przez około 4 h, po podaniu domięśniowym jego efekt terapeutyczny utrzymuje się kilka godzin dłużej.

Wskazania: wstrząs anafilaktyczny 100-500mg, ostre odczyny uczuleniowe, astma, ostre zapalenia dróg oddechowych z zagrożeniem ich drożności, ostry obrzęk głośni i Quincke'go.

7) Deksamethasone (Dexaven) 0,008g/ amp.

Działanie: Syntetyczny glikokortykosteroid o bardzo silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym (około 30-krotnie przewyższającym hydrokortyzon). Ma bardzo silne działanie przeciwobrzękowe w obrzęku mózgu pochodzenia naczynioruchowego. Przeciwzapalne i przeciwalergiczne działanie ujawnia się już po kilku minutach po podaniu dożylnym, jak i domięśniowym.

Wskazania: Obrzęk mózgu,  bezpośrednie zagrożenie życia: wstrząs anafilaktyczny, ostre odczyny uczuleniowe, choroba posurowicza, stan dychawiczy, ostre zapalenia dróg oddechowych z zagrożeniem ich drożności, ostry obrzęk głośni i Quincke'go.

Dawkowanie: 4-8 mg

8) Solu-medrol (metyloprednizolone)

Działanie: lek przeciwobrzękowy, przeciwzapalny stosowany w stanach intensywnego leczenia: urazy kręgosłupa, obrzęk mózgu, poważne ukąszenia przez owady i węże.

Stabilizuje błony komórkowe, poprawia przepływ krwi przez rdzeń kręgowy, zmniejsza stan zapalny.

Nie wolno go stosować w zaćmie, psychonerwicach i infekcjach bakteryjnych.

Dawkowanie: w urazie rdzenia 1000mg w bolusie, dorośli 20mg/kg, dzieci 15 mg/kg

9) Morphine (Morphini Sulfas, Morfina, MCT Continous) 0,01g/ amp.

Działanie: Silny lek przeciwbólowy z grupy czystych agonistów receptorów opioidowych.

Powoduje nudności, wymioty, hamuje odruch kaszlowy, zwęża źrenice, obniża temperaturę ciała i pobudliwość ośrodka oddechowego, zmienia swiadomość. Poprawia nastrój i działa euforyzująco. Po podaniu domięśniowym lub podskórnym dobrze wchłania się z miejsca podania, początek działania występuje po około 15-30 min, działanie maksymalne utrzymuje się 0,5-1,5 h, średni czas działania wynosi około 4-5 h Bardzo silne działanie przeciwbólowym leku, zwłaszcza stosowanego w dawkach powtarzanych.

Wskazania: Umiarkowane, silne i bardzo silne bóle o różnorodnej etiologii. Morfina stosowana jest również w bólu zawałowym i niedokrwieniu mięśnia sercowego, bólach spowodowanych ciężkim urazem klatki piersiowej z uszkodzeniem oskrzeli i płuc oraz w zespołach bólowych przebiegających z męczącym suchym kaszlem (np. na skutek wciągnięcia opłucnej w proces chorobowy). Jest podstawowym opioidem) w zwalczaniu bólów w przebiegu chorób nowotworowych.

Dawkowanie: iv i im 1-20 mg, miareczkujemy po 2 mg do ustąpienia bólu.

10) Fentanyl 0,1g mg/ amp.

Działanie: Lek przeciwbólowy z grupy czystych agonistów receptora. Charakteryzuje się bardzo silnym, krótkotrwałym efektem przeciwbólowym. Po podaniu dożylnie efekt analgetyczny występuje prawie natychmiast (pełny po około 2 min.) i utrzymuje się około 20-30 min. Dobrze wchłania się również po podaniu innymi drogami. Po stosowaniu w dużych dawkach efekty działania utrzymują się kilka godzin. Wykazuje wszystkie typowe dla opioidów działania ośrodkowe, w tym zmniejszenie wrażliwośći ośrodka oddechowego, wywoływanie nudności i wymiotów.

Wskazania: Jako silny lek przeciwbólowy w bólach ostrych (urazowych, pooperacyjnych, w bólu zawałowym).

Dawkowanie: 50-200mcg iv lub we wlewie

11) Ketonal (NLPZ)

Postać: amp 100 mg/2ml

Wskazania: lek p.bólowy, podawany w bólach pochodzenia zapalnego, neuralgiach międzyżebrowych, stłuczeniach i bolach stawowych. Niesteroidowy lek przeciwzapalny o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Szybko wchłania się po podaniu domięśniowym, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 15-45 min.

Działania uboczne: zaburzenia ze strony układy pokarmowego, zaparcia, biegunki

Sposób podawania: domięśniowo, dożylnie, doustnie

Dawkowanie: domięśniowo i dożylnie 100-200 mg

12) Tramal

Postać: amp 100 mg/2ml 50 mg/1 ml

Działanie: Opioidowy lek przeciwbólowy o działaniu ośrodkowym. Tramadol działa również przeciwkaszlowo. W przeciwieństwie do morfiny tramadol stosowany w zalecanych dawkach nie hamuje czynności układu oddechowego, nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego i nie wywiera znaczącego wpływu na układ krążenia. Czas działania wynosi 4-8 h.

Działania uboczne: sadacja, pocenie się, zawroty głowy, nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej

Sposób podawania: domięśniowo, podskórnie

Dawkowanie: dożylnie 50-100 mg powoli

13) Naloxone 0,1mg/ amp 400mcg. (narcan)

Działanie: Jest antagonistą opioidów, odwraca działanie przeciwbólowe, nasenne i blokujące ośrodek oddechowy

Dawkowanie: 0,01-0,015 mg/kg iv im

14) Flumazenil (anexate)

Działanie: jest antagonistą beznodiazepin, trwa tylko 10 min wiec lepiej jest zaintubować pacjenta i poczekać do eliminacji toksyny.

Dawkowanie: 200 mcg iv jeżeli po 1 minucie nie ma efekty podajemy kolejne 100 mcg i tak co minutę do łącznej dawki 1000 mcg

15) Nitroglicerinum (Perliganit, Nitromint) tabl. 1mg (Azotan)

Działanie: Lek o silnym, krótkotrwałym działaniu na mięśnie gładkie, głównie naczyń krwionośnych. Powoduje: rozszerzenie żylnego łożyska naczyniowego przez co zmniejsza się ciśnienie napełniania serca, spada obciążenie wstępne i ciśnienie późnorozkurczowe lewej komory oraz ciśnienie w tętnicy płucnej,  spada praca i wydatek energetyczny mięśnia sercowego. Skutkiem powyższych działań: w niewydolności wieńcowej - zmniejsza się niedotlenienie mięśnia sercowego; w niewydolności krążenia - poprawia się objętość minutowa. Obniża ciśnienie tętnicze. Podnosi ciśnienie śródczaszkowe i śródgałkowe.

Po podaniu podjęzykowo w postaci aerozolu szybko pojawia się działanie (w czasie 30-50 sek)

Wskazania: Łagodzenie bólu w ostrych napadach dławicy piersiowej i zapobieganie bólom wieńcowym (p...

To tylko początek pliku. Cały plik zajmuje 0 . Pobierz całą treść w pliku.

Podziel się

Komentarze (0)

Czy wiesz, że...

... dajemy Ci 100% gwarancję satysfakcji. Jeśli nie będziesz zadowolony z materiałów zwrócimy Ci pieniądze za SMS!